360 kilometrów nowych dróg płatnych i rekordowe wpływy w ramach systemu viaTOLL Wyróżniony

360 kilometrów nowych dróg płatnych i rekordowe wpływy w ramach systemu viaTOLL

Na początku lipca polska sieć dróg objętych opłatą elektroniczną w ramach systemu viaTOLL wzrośnie do blisko 3 660 kilometrów. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów od 9 lipca do mapy płatnych  tras  dołączą  odcinki  o  łącznej  długości  ok.  360  kilometrów  zlokalizowane w 6 województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim.

Wśród nich znajdą się fragmenty dróg ekspresowych S8 i S19 oraz dróg krajowych o numerach 24, 50 i 92. Wszystkie przychody wygenerowane przez viaTOLL trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce. Dotychczasowe wpływy do KFD z tytułu opłat w ramach systemu viaTOLL wyniosły blisko 8 mld zł.

Lipcowe rozszerzenie będzie stanowiło ósmy etap rozbudowy sieci dróg płatnych w ramach systemu viaTOLL.

Odcinki, które z dniem 9 lipca br. zostaną włączone do systemu:

 • Droga ekspresowa S8 – skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2012B – węzeł Mężenin,
 • Droga ekspresowa S19 – węzeł Lublin Sławinek – Lublin Węglin,
 • Droga krajowa nr 24 – Pniewy (skrzyżowanie z DK 92) - węzeł Skwierzyna Południe
 • Droga krajowa nr 50 na odcinkach:
  • Kuznocin (skrzyżowanie z DK 92) – Guzów (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 3835W),
  • Chudolipie (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 876) – Dębówka (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 683),
  • skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2709W – skrzyżowanie z drogą powiatową nr 4201W,
  • skrzyżowanie z drogą powiatową nr 4202W – węzeł Brok,
 • Droga krajowa nr 92 na odcinkach:
  • Boczów (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1258F) - Poźrzadło (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1225F),
  • skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1238F - Myszęcin (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1211F),
  • skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1217F – skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 305,
  • Łowicz (skrzyżowanie z drogą krajową nr 14) - Kuznocin (skrzyżowanie z drogą krajową nr 50),
  • Sochaczew (skrzyżowanie z drogą krajową nr 50) - granica m.

Elektroniczny system poboru opłat drogowych viaTOLL został uruchomiony 6 lat temu, w lipcu 2011 r. Obecnie obejmuje blisko 3 300 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Od początku funkcjonowania systemu do końca maja br. na konto Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło 7,92 mld zł. Tylko w ubiegłym roku przychody z systemu sięgnęły rekordowego poziomu 1,7 mld zł (wzrost o 9,5% w porównaniu do roku 2015), przy czym od stycznia do grudnia 2016 r. koszty operacyjne wyniosły łącznie ok. 255,5 mln zł (15% wpływów rocznych). Szacuje się, że po lipcowym rozszerzeniu roczne wpływy z systemu mogą wzrosnąć nawet o 150 mln zł, co oznacza, że osiągną nawet 1,85 mld zł.

Najbardziej dochodowymi drogami w ramach systemu viaTOLL w dalszym ciągu pozostają:  autostrada A4, droga ekspresowa S8 oraz autostrada A2. Tylko przez ostatnie pół roku te trzy trasy wygenerowały łącznie ponad 439,9 mln zł wpływów, przy czym zdecydowanie największa część tej kwoty, bo aż 221,16 mln  przypada na A4.

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich DMC. Na koniec maja br. w systemie zarejestrowanych było ponad 1 mln 73 tys. pojazdów oraz 678 tys. użytkowników. Operator systemu rozdystrybuował ponad 75 tys. urządzeń viaAUTO, przeznaczonych dla samochodów osobowych, a dodatkowe 1,2 tys. przekazał w użytkowanie służbom ratowniczym.

Przez 6  lat funkcjonowania, system  viaTOLL okazał się  nie tylko jednym  z najnowocześniejszych     i najskuteczniejszych systemów poboru opat w Europie, ale również jednym z najbardziej przyjaznych z punktu widzenia użytkowników. Wychodząc naprzeciw ich wymaganiom i oczekiwaniom zostały wprowadzone  dodatkowe  udogodnienia  i  usługi  takie  jak  np.  portal  e-Nota,  powiadomienie  sms i aplikacja mobilna. Ponadto, z dniem 1 czerwca 2017 została zmieniona wysokość kwoty zabezpieczenia dla kont z odroczoną płatnością, co oznacza że użytkownicy Systemu viaTOLL mogą przedstawiać zabezpieczenie dla umowy w trybie z odroczoną płatnością, w niższej wysokości.

Informacje o systemie viaTOLL

viaTOLL to system, który pozwala użytkownikom elektronicznie wnosić opłaty za korzystanie z sieci dróg  płatnych. Obowiązuje w Polsce od  1  lipca  2011  roku  i  jest  obowiązkowy  dla  pojazdów  samochodowych  oraz zespołów  pojazdów  o  dopuszczalnej  masie  całkowitej  powyżej  3,5  tony  oraz  autobusów  niezależnie  od ich dopuszczalnej masy całkowitej. System viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Z dokładnym wykazem i mapą sieci  dróg  płatnych można zapoznać się na stronie internetowej www.viatoll.pl oraz w każdym Punkcie Dystrybucji i Punkcie Obsługi Klienta. Dokładna lokalizacja Punktów Dystrybucji i Punktów Obsługi Klienta jest dostępna na stronie www.viatoll.pl. Utrzymaniem i rozbudową systemu zajmuje się firma Kapsch Telematic Services sp. z o. o., która działa na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od 2012 roku z systemu dobrowolnie mogą korzystać kierowcy pozostałych pojazdów. Usługa viaAUTO jest alternatywą dla manualnego sposobu płacenia  za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Więcej w tej kategorii: Śmierć używanego diesla? »
Powrót na górę
 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA