piątek, 12 lutego 2021 10:41

Gmina Klucze chce być EKO. W jaki sposób?

Autor Wiktoria Mitura
Gmina Klucze chce być EKO. W jaki sposób?

Gmina Klucze bierze udział w projekcie „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”. Dzięki temu w budynkach mieszkalnych mogą być zainstalowane źródła "zielonej energii". Poza tym na wielu gminnych budynkach zostają zamontowane panele fotowoltaiczne.

W ośmiu budynkach gminnych, w tym szkołach i przedszkolach na terenie gminy Klucze, zainstalowane są źródła energii odnawialnej, głównie panele fotowoltaiczne. Montaż kolejnych urządzeń zaplanowano jeszcze w dwóch budynkach – w urzędzie gminy i domu sportowca, a w trzecim – w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczówku - prace instalacyjne trwają.

Źródła energii odnawialnej zainstalowano dotychczas w następujących budynkach należących do gminy:

  • w Szkole Podstawowej w Kluczach, gdzie znajduje się instalacja solarna do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wody w basenie (200,00 kW),
  • w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bydlinie - pompa ciepła (13,0 kW) oraz panele fotowoltaiczne (8,1 kW),
  • w Szkole Podstawowej w Rodakach - pompa ciepła (6,0 kW), panele fotowoltaiczne (8,1 kWp),
  • w Przedszkolu w Jaroszowcu - panele fotowoltaiczne (8,1 kWp)
  • w świetlicy w Zalesiu Golczowskim - panele fotowoltaiczne (9,9 kWp)
  • w budynku wielofunkcyjnym w Kolbarku - panele fotowoltaiczne (11,34 kWp)
  • w Domu Ludowym w Cieślinie - panele fotowoltaiczne (2,4 kWp)
  • w budynku Izby Regionalnej w Bogucinie Dużym - panele fotowoltaiczne (3,2 kWp).

W trakcie realizacji jest montaż paneli fotowoltaicznych (o mocy 15,4 kWp) w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczówku.

W planie jest także zainstalowanie źródeł energii odnawialnej – paneli fotowoltaicznych - w dwóch miejscach: w budynku administracyjnym Urzędu Gminy Klucze oraz w budynku na stadionie w Kluczach. Montaż paneli na tych dwóch budynkach będzie realizowany z dofinansowaniem pochodzącym z projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”. Dzięki niemu w samej gminie Klucze nie tylko na dwóch wspomnianych budynkach użyteczności publicznej (Urząd Gminy Klucze, "budynek sportowca" na boisku w Kluczach), ale również w budynkach mieszkalnych zostaną zainstalowane urządzenia do pozyskiwania energii w sposób przyjazny środowisku: 45 instalacji fotowoltaicznych oraz 15 instalacji solarnych.

info i foto: UG Klucze

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje