czwartek, 9 czerwca 2022 10:26

[ZDJĘCIA] Goprowcy z psami ćwiczyli w Kopalni Soli „Wieliczka"

Autor Marzena Gitler
[ZDJĘCIA] Goprowcy z psami ćwiczyli w Kopalni Soli „Wieliczka"

W Kopalni Soli „Wieliczka" 8 czerwca ćwiczyli ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR. Towarzyszyły im psy. Z dala od turystycznych szlaków 5 ratowniczych duetów człowiek-pies przygotowywało się do akcji w trudnym terenie.

Lawiny, gruzy, podziemia - psy ratownicze nie boją się niczego. Nie mogą, lecz nieustraszoność wymaga ciągłej pracy. Przewodnicy Psów Ratowniczych Grupy Regionalnej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupy Podhalańskiej wybrali się do Wieliczki w poszukiwaniu miejsca, w którym ich podopieczni mogliby zmierzyć się z kopalnianymi warunkami.

Wszystko miało znaczenie: ukształtowanie terenu, ciemność, wilgotność powietrza. Psy oswajały się również z charakterystycznymi dla kopalni dźwiękami oraz jazdą górniczą windą. W kopalnianym mroku pokonywały skalne przeszkody i szukały po zapachu. Do solnych podziemi zjechały trzy owczarki niemieckie, jeden owczarek belgijski oraz jeden labrador. To młode pełne energii psy, całym sercem oddane człowiekowi. W ich szkoleniu istotne miejsce zajmuje nauka posłuszeństwa oraz rozwijanie umiejętności związanych z węszeniem. Pies musi też dać znać opiekunowi, np. szczekaniem, że odnalazł poszkodowanego.

Ratownik i pies to duet, którego skuteczność zależy nie tylko od systematycznej codziennej pracy, ale również wzajemnego zaufania. Podstawowe wyszkolenie psa ratownika zajmuje około 2 lata, ale na tym nie kończy się edukacja zwierzęcia. Wciąż i wciąż trzeba szlifować jego umiejętności, oswajać z różnymi warunkami i budować więź, która pozwala ratownikowi i psu nieść pomoc w najtrudniejszych nawet okolicznościach. Trening w Kopalni Soli „Wieliczka" to bez wątpienia cenne doświadczenie dla ratowników GOPR oraz ich podopiecznych.

"Nasi Ratownicy - Przewodnicy Psów wraz ze swoimi czworonogami właśnie wrócili ze szkolenia, które odbyło się na terenie kopalni soli w Wieliczce. Praca pod ziemią to dla niektórych Naszych Psów zupełnie nowe doświadczenie. Ciemność, wysoka wilgotność powietrza, sól czy specyficzne ukształtowanie terenu to kwestie, z którymi dziś musiały się zmagać Banhi, Mija, Lala, Watra i Zori. Dziękujemy Kopalnia Soli "Wieliczka" za Wasze wsparcie również na tej psiej płaszczyźnie! To niezwykle cenne doświadczenie dla Nas i Naszych Psów móc popracować na terenie kopalni." - podsumowała Grupa Podhalańska GOPR na Facebooku.

inf. Kopalnia Soli "Wieliczka", fot. R. Stachurski

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje