poniedziałek, 26 października 2020 11:44

Gorlice: Kapliczka na Zawodziu odzyska swój dawny blask

Autor Aleksandra Tokarz
Gorlice: Kapliczka na Zawodziu odzyska swój dawny blask

Rozpoczyna się długo wyczekiwany remont kapliczki na Zawodziu. To tutaj, w 1854 roku po raz pierwszy na świecie zapłonęła skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza, a zapalona przez rajców miejskich uliczna lampa naftowa.

W zeszłym roku, po wielu latach starań, grunt pod kapliczką Chrystusa Frasobliwego stał się własnością Miasta Gorlice. To otworzyło drogę do jej remontu. Ze względu na fakt, że kapliczka wpisana jest do rejestru zabytków, niezbędne były m.in. prace związane z opracowaniem programu konserwatorskiego. Miasto starało się też o dofinansowanie remontu kapliczki z programu MKiDN - Ochrona zabytków oraz programu „Kapliczki Małopolski”.

Wobec braku dofinansowania z powyższych programów, Burmistrz Rafał Kukla zdecydował o realizacji zadania ze środków Miasta.

Prace renowacyjne będą przeprowadzone kompleksowo i obejmą m.in. fundamenty, betonowy cokół, korpus kapliczki, figurę Chrystusa Frasobliwego oraz metalowe zadaszenie, lampion i ozdobne ogrodzenie.

Dla upamiętnienia zapalenia pierwszej ulicznej lampy naftowej w historycznym punkcie miasta postawiono kapliczkę z repliką XVI - wiecznej rzeźby Chrystusa Frasobliwego. Jej oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach przy ul. Wąskiej.

Lokalna legenda mówi, że rzeźba ta została przyniesiona na Zawodzie wraz ze wzburzonymi wodami szeroko rozlanej w czasie powodzi rzeki Ropy. Pamiątki związane z przemysłem naftowym w dzielnicy Zawodzie doskonale uzupełnia wykonany w roku 2016 mural na ścianie budynku położonego przy skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki, bezpośrednio za Kapliczką z Chrystusem Frasobliwym. Upamiętnia on zapalenie w tym miejscu pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.

inf./fot. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje