czwartek, 23 listopada 2023 16:25

Groźny wirus atakuje. Infekcję dotychczas przeżyły tylko cztery osoby

Autor Patryk Trzaska
Groźny wirus atakuje. Infekcję dotychczas przeżyły tylko cztery osoby

Rośnie strach za naszą zachodnią granicą. W północnej Bawarii potwierdzono przypadek zakażenia człowieka wirusem Borna (BoDV-1). Z danych wynika, że dotychczas infekcję wywoływaną przez ten wirus przeżyły zaledwie cztery osoby.

Wirus Borna od lat atakuje zwierzęta. Najczęściej jest przenoszony poprzez ryjówki oraz ich odchody i wydzieliny. Od 2018 roku wirus atakuje również ludzi. Jest on śmiertelnie niebezpieczne dla naszego gatunku, ponieważ wywołuje ciężkie zapalenie mózgu, które najczęściej kończy się zgonem. Dotychczasowo odnotowano zaledwie cztery przypadki osób, które przeżyły infekcję wywołaną wirusem BoDV-1.

O kolejnym zakażeniu wirusem poinformowały władze północnej Bawarii. Nie wiadomo kim jest zakażony, oraz w jaki sposób zaraził się wirusem Borna.

Szacuje się, że rocznie w Niemczech na wirusem BoDV-1 zostaje zainfekowanych do sześciu osób. Większość przypadków kończy się śmiercią. Dotychczas występowanie wirusa u ludzi potwierdzono jedynie w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Liechtensteinie.

fot. pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka