poniedziałek, 9 września 2019 13:18

Hala Łabowa:70 rocznica śmierci ks. Gurgacza, kapelana PPAN

Autor Marzena Gitler
Hala Łabowa:70 rocznica śmierci ks. Gurgacza, kapelana PPAN

14 września minie 70. rocznica wykonania wyroku śmierci na ks. Gurgaczu (1914-1949), kapelanie oddziału „Żandarmeria” PPAN, działającego na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Z tej okazji 7 września na Hali Łabowej odbyła się tradycyjna msza św w intencji kapelana i żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Spotkania Gurgaczowskie na Hali Łabowej odbywaja się od 1998 roku. Upamiętniają jezuitę, ks. Władysława Gurgacza, który pracował w Gorlicach i Krynicy. W 1948 r. związał się z żołnierzami Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, z oddziału "Żandarmeria” , działającego na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską. Dowodził nimi Stanisław Pióro ps. „Emir”. Komuniści za odprawianie polowych mszy i nauczanie partyzantów życia zgodnego z nakazami wiary skazali ks. Gurgacza na śmierć. Po pokazowym procesie został zamordowany strzałem w tył głowy na podwórzu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie, we wrześniu 1949 r. Miał wówczas 35 lat.

Mszę św. na Hali Łabowej odprawił ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. bp. Andrzej Jeż.  Organizatorami dorocznych obchodów w tym miejscu jest Fundacja im. ks. Władysława Grugacza TJ i PPAN „Osądź mnie Boże…”.

To nie koniec obchodów rocznicowych. Krakowski IPN zaprasza 13 września, o godz. 11.00 do kościóła Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie na mszę świętą w intencji ks. Gurgacza oraz żołnierzy PPAN, z udziałem pocztów sztandarowych szkół i związków patriotycznych. Dzień później - 14 września, o godz. 10.00, w Muzeum Archeologicznym przy ul. Senackiej 3 (dawny sąd, miejsce pokazowej rozprawy z 8-13 sierpnia 1949 r.) odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Gurgacza oraz Stefana Balickiego i Stanisława Szajnę z PPAN, zamordowanych z wyroku komunistycznego sądu.

Marzena Gitler

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje