wtorek, 24 sierpnia 2021 12:38

Historyczne Dożynki Gminy Tarnów. „Polska wieś oferuje społeczeństwu niezwykły dar”

Autor Aleksandra Tokarz
Historyczne Dożynki Gminy Tarnów. „Polska wieś oferuje społeczeństwu niezwykły dar”

Dożynki Gminy Tarnów, odbywające się od lat w Zbylitowskiej Górze w ostatnich tygodniach sierpnia, gromadzą mieszkańców całego regionu tarnowskiego. Tak było i tym razem. Tegoroczne Święto Plonów zapisze się jednak w historii gminy – w najważniejszym dla polskiej wsi święcie wzięła udział Para Prezydencka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. Celebrowaną w miejscowej parafii pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Zbylitowskiej Górze. Następnie przyszedł czas na oficjalne otwarcie obchodów Święta Plonów. – Jest taki dzień w roku, gdzie wszystkich nas, mieszkańców gminy Tarnów, łączy wielkie świętowanie. Świętowanie, mające swe korzenie w słowach podziękowania dla rolniczego trudu. Bo pomimo, że rozwijamy się, jesteśmy nowocześni, to zawsze pamiętamy o tym, jakie wartości bliskie są naszym sercom. Że stanowimy wspólnotę ludzi, którzy potrafią razem pracować, bez zbędnych kłótni i zbędnych podziałów, ale także razem świętować – tymi słowami Anna Pieczarka otwarła uroczystość dożynkową.

Następnie przyszedł czas na tradycyjny obrzęd dożynkowy, tym bardziej wyjątkowy, iż wykonany przez Zespół Folklorystyczny Otfinowianie oraz Grupę Wieńcową z Poręby Radlnej, czyli zespół, który dokładnie rok temu po raz kolejny zwyciężył w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, tym samym po raz czwarty reprezentując województwo małopolskie i gminę Tarnów. Niezwykłe w przedstawionym obrzędzie było też to, iż scenariusz do niego został opracowany na podstawie materiałów z XIX wieku, odnalezionych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i właśnie ten obrzęd był również prezentowany rok temu na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Po uroczystym wniesieniu chleba przy słowach pieśni „Błogosławiony chleb ziemi czarnej…” przyszła pora na przedstawienie tegorocznych gospodarzy Dożynek, czyli starościny – Józefy Kubali z Jodłówki-Wałek oraz starosty Dariusza Żurka ze Zbylitowskiej Góry. – Jest to dla nas czas radości, gdy zbieramy plony i możemy je ofiarować Bogu i ludziom, tak jak to było czynione od wieków, bo chleb to życie. W tym miejscu pragniemy oddać również hołd miłości rolnika do ziemi – mówiła starościna.

Następnie – jak głosi tradycja od wieków – przyszła pora na rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Wieńca Dożynkowego, w którym udział wzięły wszystkie sołectwa gminy Tarnów. Dlatego też, jak wspomina jury, decyzja o wybraniu tych trzech najpiękniejszych nie była łatwa. Komisja w składzie: Kazimierz Kurczab – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie i przewodniczący jury, Anita Ruszel – malarka, Wojciech Ruszel – rzeźbiarz i malarz, Danuta Cetera – etnograf zadecydowali o przyznaniu następujących miejsc:

I miejsce – wieniec z Jodłówki-Wałek
II miejsce – wieniec z Błonia
III miejsce – wieniec z Poręby Radlnej

Dyplomy zwycięzcom wręczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką, co – jak wspominali – było dla nich największym wyróżnieniem. – Bardzo się cieszę, że możemy być dzisiaj z Państwem na tych gminnych dożynkach. To było dla mojej żony i dla mnie bardzo ważne, żeby zrealizować tę myśl, którą mieliśmy już od pewnego czasu, tzn. żeby pojechać za wieńcem, za tym zwycięskim wieńcem – mówił potem Andrzej Duda.

Prezydent odwołał się również do pracy rolnika, do jego zasług dla rozwoju państwa. – Jest dla mnie rzeczywiście niezwykłe to, że polscy rolnicy cały czas potrafią wytwarzać wspaniałą, doskonałą żywność, dzięki której zdobywamy kolejne rynki eksportowe, dzięki której zwiększamy nasz eksport, a jednocześnie ta żywność cały czas zachowuje walor swojskości, jest po prostu bardzo dobra i dlatego polskie produkty rolne są tak bardzo cenione, a z drugiej strony zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To jest niezwykły dar, który polscy rolnicy, polska wieś ofiaruje całemu społeczeństwu – bezpieczeństwo żywnościowe – mówił.

W swoich słowach podziękowań Prezydent odwołał się również do tradycji, do obrzędów i pielęgnowania tego, co polskie, zaznaczając, że wieś „zachowuje swoją tradycję, zachowuje swoje wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne” – mówił Prezydent. – Cieszę się niezwykle, że zwłaszcza na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci tak bardzo wzmocnił się ten komponent tradycji na wsi. Wzmocnił się dlatego, że jest coraz więcej osób w strojach regionalnych, jest coraz więcej Kół Gospodyń Wiejskich, jest coraz więcej tej wspólnej działalności i jest coraz więcej właśnie tego kontaktu międzypokoleniowego – podkreślał w swoim przemówieniu.

Następnie przemówienie wygłosił włodarz gminy Grzegorz Kozioł, który w pierwszych słowach zaznaczył to, jak ważna, jak historyczna chwila właśnie dzieje się na oczach mieszkańców. - Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy - mówił. - Rozpoczynamy dożynki – dziękczynienie. Rozpoczynamy świętowanie, tak jak świętowali nasi przodkowie. Zaczynaliśmy od mszy św. odprawianej w miejscowej parafii. I tutaj spotykamy się z Wami, z mieszkańcami, z rolnikami, aby im podziękować za plony, aby im podziękować za to, że na naszych stołach jest chleb.

Po przemówieniach przyszedł czas na dopełnienie ceremoniału dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy. Na scenie zaprezentowali niezwykle barwną suitę Krakowiaków wschodnich, Lachów Sądeckich oraz Krakowiaka z Lajkonikiem. Ostatnią, najpiękniejszą i najbardziej wymowną w swej prostocie, ale jednocześnie bogatą w symbolikę częścią obrzędu było dzielenie się chlebem z mieszkańcami – Prezydent wraz z Małżonką, Wójt Gminy Tarnów wraz z Przewodniczącą Rady Wiesławą Miterą, Starościna i Starosta Dożynek chodzili wśród ludzi z koszami pełnymi kawałeczków chleba, częstując ich tym symbolem ludzkiej pracy i życząc wszelkiej pomyślności.

inf./fot. UG Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka