środa, 12 października 2022 09:44

Ich ofiarą była seniorka. Nastolatkowie za to oszustwo odpowiedzą przed sądem

Autor Mirosław Haładyj
Ich ofiarą była seniorka. Nastolatkowie za to oszustwo odpowiedzą przed sądem

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 17-latka i jego… 15-letniego kolegę, podejrzanych o udział w oszustwie metodą „na syna”. 29 września wyłudzili bowiem od krakowskiej seniorki 53 tys. złotych oraz złotą monetę kolekcjonerską.

W czwartek (29 września), po północy na telefon stacjonarny starszej pani zadzwonił mężczyzna, którego ta wzięła za swojego syna. Dzwoniący przekonywał seniorkę, że pilnie potrzebuje dużą sumę pieniędzy. 92-latka zgodziła się zebrać swoje oszczędności i przekazać kurierowi, która zgłosi się po ich odbiór. Niedługo potem do drzwi jej mieszkania zapukał młody mężczyzna i zabrał reklamówkę zawierającą 53 tys. złotych oraz kolekcjonerką złotą monetę. Po pewnym czasie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów i zgłosiła sprawę na Komisariacie Policji III w Krakowie. Następnie sprawą zajęli się policjanci kryminalni.

Już kilkanaście godzin od popełnienia oszustwa funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej wytypowali jako potencjalnych sprawców przestępstwa 17- i 15-latka z Krakowa. Policjanci pojechali do jednego z hoteli w Mistrzejowicach, gdzie, jak ustalili, mogą przebywać poszukiwani. Po dotarciu na miejsce policjanci udali się do jednego z hotelowych pokoi, gdzie zatrzymali dwóch nastolatków.

– Policjanci przeszukali zajmowany przez nich pokój hotelowy, w którym znaleźli i zabezpieczyli m.in. kilka telefonów komórkowych oraz gotówkę w kwocie ponad 2 500 zł. Jak się okazało, starszy z nich był nie tylko podejrzewany o udział w oszustwie 92-latki, ale poszukiwali go również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce w celu doprowadzenia do jednego z krakowskich ośrodków wychowawczych

– informuje policja.

15-latek został przesłuchany przez policjantów jako nieletni sprawca czynu karalnego. Materiały dotyczące jego sprawy trafiły do sądu rodzinnego. Natomiast 17-latek został 30 września br. decyzją  Sądu Rejonowego Kraków - Śródmieście z tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Za oszustwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Śledczy cały czas weryfikują udział 17-latka i jego młodszego kolegi w jeszcze innych oszustwach popełnianych na tzw. „legendę”. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Inf./Fot. KMP Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje