czwartek, 25 kwietnia 2024 13:01

II tura w powiecie nowosądeckim. Jak głosowali mieszkańcy?

Autor Patryk Trzaska
II tura w powiecie nowosądeckim. Jak głosowali mieszkańcy?

Za nami intensywna kampania samorządowa. Kandydaci codziennie walczyli o poparcie mieszkańców na ulicach i w Internecie. Komu finalnie udało się przekonać do siebie lokalną społeczność?

Nowy Sącz

Do jednego z najbardziej zaciętych pojedynków w powiecie miało dojść w Nowym Sączu. Przed wyborami wydawało się, że do ostatniej chwili nie będzie wiadomo, kto będzie zasiadać w prezydenckim fotelu przez najbliższe 5 lat. Ostatecznie wyścig wyborczy skończył się praktycznie zanim na serio się zaczął. Wszystko za sprawą faktu, że urzędujący prezydent Ludomir Handzel, który ubiegał się o reelekcję zdeklasował konkurencję już w pierwszej turze. Dotychczasowy włodarz zdobył 52,34% głosów. Drugi Ryszard Nowak miał ich zaledwie 18,46%, a trzecia Iwona Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości 15,94%.

Grybów

O kolejną kadencję w fotelu wójta gminy Grybów walczył z kolei wieloletni samorządowiec Jacek Migacz. W kwietniowych wyborach  miał on dwóch kontrkandydatów. Pierwszym z nich był Jan Radzik, były przewodniczący rady rodziców w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie oraz członek rady parafialnej. Z kolei drugim był członek Rady Powiatu Nowosądeckiego, Wiktor Obrzut. Również w tej gminie nie doszło jednak do drugiej tury. W pierwszej rundzie urzędujący wójt Jacek Migacz zdobył bowiem 52,43% głosów i zapewnił sobie kolejne pięć lat na tym stanowisku.

Z kolei w wyborach na burmistrza miasta Grybów Paweł Fyda nie doczekał się przeciwników. Samorządowiec wygrał już w pierwszej turze zdobywając 88,78% głosów.

Muszyna

Konkurencji nie doczekał się z kolei dr Jana Golba, który w Muszynie rządzi nieprzerwanie od 2009 roku. Wieloletni samorządowiec wciąż cieszy się sympatią mieszkańców. Za jego dalszym urzędowaniem opowiedziało się aż 82,16% głosujących.

Łącko

Podobna sytuacja miała miejsce w gminie Łącko, gdzie o do wyścigu o fotel wójta wystartował jedynie urzędujący wójt, Jan Dziedzina. Udało mu się uzyskać reelekcję po tym jak w pierwszej turze zdobył 80,80% głosów.

Rytro

Zmian nie będzie również w gminie Rytro. Tutaj na kolejną kadencję został wybrany wójt Jan Kotraba. Polityk, który do wyborów szedł z własnego komitetu zdobył poparcie aż 90,35% głosów.

Chełmiec

Rywalizacja wyborcza na pierwszej turze zakończyła się również na terenie gminy Chełmiec.

Naprzeciwko ubiegającego się o reelekcję wójta Bernarda Stawiarskiego stanął jedynie Stanisław Kuzak. Obaj kandydaci zdecydowali się wystartować z własnych komitetów wyborczych. Ostatecznie górą był ten drugi, który pokonał urzędującego wójta wynikiem 60,35% do 39,65%.

Łabowa

Podobna sytuacja miała miejsce w gminie Łabowa, gdzie rękawicę obecnie urzędującej wójt Marcie Słaby postanowił rzucić jedynie Marek Janczak. Tym razem jednak nie udało się wygrać z urzędującą włodarz gminy. Zdobyła ona poparcie mieszkańców na poziomie 68,86% i pewnie zapewniła sobie reelekcję.

Gródek nad Dunajcem

Jeszcze przed wyborami było wiadomo, że Gródek nad Dunajcem będzie gminą, w której dojdzie do zmian persolanych. Wszystko za sprawą faktu, że obecny włodarz, Józef Tobiasz, którzy w regionie rządzi od 2010 roku, zdecydował się na start do sejmiku województwa małopolskiego z list Trzeciej Drogi. Kandydatów chcących przejąć wójtowski fotel po Tobiaszu zgłosiło się aż sześciu, jednak zwycięzce poznaliśmy już w pierwszej turze. Został nim Jarosław Baziak, który zdecydował się na start ze swojego komitetu wyborczego. Będzie on jednym z najmłodszych włodarzy gmin w Małopolsce, ponieważ ma on zaledwie 26 lat. 7 kwietnia głos na niego zdecydowało się oddać 57,37% mieszkańców.

Kamionka Wielka

Również trzy nazwiska znalazły się na kartach wyborczych w gminie Kamionka Wielka. Tutaj o reelekcję walczył wójt Andrzej Stanek., były sołtys wsi Jamnica oraz radny Rady Gminy Kamionka Wielka. W szranki z obecnym włodarzem stanęli absolwent studiów wyższych prowadzonych przez National Louis University w Chicago, a także posiadacz dyplomu MBA, Tadeusz Krawczyk oraz Grzegorz Górka, który mieszkańcom może być znany z działalności charytatywnej w akcji MotoMikołaje. Finalnie już w pierwszej turze najlepszy okazał się Stanek, zdobywając aż 70,96% głosów.

Korzenna

Do zaciętego pojedynku wyborczego doszło z kolei w gminie Korzenna. Obecny wójt, Leszek Skowron zmierzył się z Rafałem Gajewskim. Obaj panowie zdecydowali się na start z własnych komitetów wyborczych. O wyniku zaważyły pojedyncze głosy, jednak finalnie rywalizację wygrał Leszek Skowron z wynikiem 51,78%.

Krynica-Zdrój

W przypadku Piotra Ryby stawką wyborów w Krynicy-Zdroju była trzecia kadencja w fotelu burmistrza. Polityk popierany przez Prawo i Sprawiedliwość twierdził, że wciąż jest wiele do zrobienia w gminie, a on ma pomysł na to, jak te zmiany wprowadzić w życie dla dobra mieszkańców. W kwietniowych wyborach miał jednak trzech kontrkandydatów. Dariusz Reśko o fotel burmistrza walczył po raz drugi. Pierwszy raz starał się przekonać do siebie mieszkańców w 2018 roku. Z kolei Iwona Grzybek-Dulak próbowała przekonywać, że Krynica-Zdrój jest gotowa na kobietę na stanowisku burmistrza. Stawkę kontrkandydatów Ryby zamykał Stanisław Czarnecki. Pierwsza tura nie przyniosła odpowiedzi na pytanie, kto będzie rządził gminą przez najbliższe pięć lat. Prawo udziału w politycznej dogrywce otrzymali Iwona Grzybek-Dulak oraz Piotr Ryba. 21 kwietnia to obecnie urzędujący włodarz miał powody do zadowolenia. Zdobył on 52,90% głosów i wygrał wybory.

Łososina-Dolna

O fotel wójta gminy Łososina-Dolna  ubiegała się czwórka kandydatów. Kontynuować swoje rządy chciał dotychczasowy włodarz Andrzej Romanek. Inny plan na rozwój regionu posiadali jednak jego konkurenci, którymi byli: sołtys Znamirowic, Jacek Turek, a także Adam Wolak i Roman Załubski. Niespodziewanie do właśnie Adam Wolak zdobył 56,38% głosów i wygrał wybory już w pierwszej turze.

Nawojowa

Funkcję wójta gminy Nawojowa w dalszym ciągu będzie pełnił Stanisław Kiełbasa. Doświadczony samorządowiec swoich konkuretów pokonał już w pierwszej turze zdobywając 58,11% głosów. Drugi Tadeusz Lelito uzyskał ich zaledwie 28,71%, a trzeci Adam Hubert 13,18%.

Piwniczna Zdrój

Do bardzo zaciętego pojedynku doszło w Piwnicznej Zdroju. O fotel burmistrza ubiegało się bowiem aż sześciu kandydatów. Pierwsza tura nie przyniosła jednak rozstrzygnięcia. Prawo udziału w drugiej wywalczyli dotychczasowy włodarz gminy  Dariusz Chorużyk oraz popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Tomasz Michałowski. O zwycięstwie zadecydowały zaledwie 23 głosy. Zadecydowały one o tym, że szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść Michałowskiego, który zostanie niedługo nowym burmistrzem Piwnicznej Zdroju.

Podegrodzie

Listę kandydatów w gminie Podegrodzie otworzył obecny wójt, Stanisław Banach. Do rywalizacji z ni m stanęli; była kandydatka na posła – Małgorzata Gromala oraz były włodarz gminy, Stanisław Łatka, który liczył na wielki powrót. Ostatecznie mieszkańcy wybrali już w pierwszej turze. Nową panią wójt gminy Podegrodzie została Małgorzata Gromala, która zdobyła poparcie 58,41% głosujących.

Stary Sącz

Naszą listę zamyka Stary Sącz, gdzie zgłosiło się trzech kandydatów na urząd burmistrza. O reelekcję zabiegał obecny włodarz, Jacek Lelek. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się postawić w regionie na Pawła Nalepę, a ostatnim kandydatem był Tomasz Koszkul, który startował z własnego komitetu. Zmiany nie będzie, ponieważ Lelek już w pierwszej turze zdobył 52,85% głosów i zapewnił sobie reelekcję.

Warto dodać, że niedługo – bo już w czerwcu – pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będzie wybieranych 53 posłów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego dnia mają też zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę (9 czerwca).


Fot Mateusz Łysik, grafika Swohmeck/wikipedia/edycja własna

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka