środa, 2 lutego 2022 11:04

Ile kosztuje budowa basenu? Jaki basen wybrać?

Autor Artykuł sponsorowany
Ile kosztuje budowa basenu? Jaki basen wybrać?

Wiele osób posiadających dom lub planujących budowę domu, zastanawia się, ile może kosztować budowa basenu. Coraz więcej tego typu zapytań zaczęło się pojawiać, kiedy na świecie wybuchła pandemia. Specjaliści z firmy Delfin – Baseny.pl, w okresie pandemii mają jeszcze więcej pracy niż przed laty. Wszystko przez to, że ograniczenie w podróżowaniu, spowodowało, że ludzie często próbują stworzyć namiastkę wakacji do domu i budują ogrodowe baseny.

Zanim zdecydujemy się na wkopanie pierwszej łopaty w ziemie, warto zastanowić się nad typem basenu, który powstanie w naszym ogrodzie lub domu.

Aktualnie na rynku, mamy do wyboru parę rodzajów niecek basenowych. Najbardziej popularne to:

 • Baseny poliestrowe – ceny tutaj mogą się wahać pomiędzy 15 tys. PLN do ponad 100 tys. PLN
 • Baseny ceramiczne — ceny tutaj wahają się od 45 tys. do nawet 100 tys. PLN
 • Baseny drewniane — zakres cen wynosi 20-30 tys. PLN
 • Basen metalowe — ceny od 3 do 15 tys. PLN
 • Baseny żelbetowe – najbardziej uniwersalne, na cenę tutaj wpływ ma wielu czynników: dostęp do działki, wymiar basenu, umiejscowienie maszynowni. Trzeba tutaj założyć minimum 50-60 tys. PLN

Kiedy wybierzemy już typ basenu, warto zastanowić się nad kolejnymi ważnymi elementami, w które należy wyposażyć nasz wymarzony basen. Mamy tutaj na myśli:

 • drabinkę basenową lub w przypadku konstrukcji żelbetowych basen można wyposażyć w schodki
 • filtr do basenu
 • odkurzacz basenowy
 • pompę basenową
 • środki do uzdatniania wody
 • tester do badania parametrów wody
 • elementy techniki basenowej — PVC
 • dysze
 • skimmery
 • kamienie brzegowe

Powyższe elementy, mogą kosztować nawet i 20-40 tys. PLN. Oczywiście możemy nasz basen wyposażyć w dodatkowe elementy, które dodatkowo podniosą wartość naszej inwestycji takie jak lampy UV, atrakcje wodne takie jak przeciwprądy.

Jeśli chcemy, żeby basen nam służył przez większość cześć roku, warto wyposażyć go w pompę ciepła – technicy z firmy basenowej – Delfin – baseny.pl, twierdzą, że dobrze dobrana pompa ciepła pozwoli nam przedłużyć sezon basenowy nawet do 6 miesięcy. Warto tutaj też pamiętać, że basen powinien być wyposażony w pokrywę, która dodatkowo będzie zabezpieczać wodę przed parowaniem i oddawaniem ciepła do powietrza. Ceny pomp ciepła zależą w dużej mierze od wielkości basenu – w przypadku basenu o wymiarach 8x4m i głębokości 1,5 m koszt takiej pompy może oscylować pomiędzy 7 a 10 tys. PLN. Jeśli natomiast chcemy nasz basen wyposażyć w przykrycie, to ceny zaczynają się od 1 tys. PLN po nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w przypadku, kiedy zdecydujemy się na roletę elektryczną.

W przypadku, kiedy mamy w planie budowę basenu wewnątrz budynku, tego typu prace najlepiej zlecić firmie, która specjalizuje się w budowie basenów, i to już na etapie projektowania domu. Unikniemy w ten sposób problemów związanych z poprawnym zaprojektowaniem maszynowni i umiejscowieniem sprzętu basenowego. Dodatkowo warto zaplanować odpowiedni system wentylacji, który pozwoli nam pozbyć się problemów związanych z wilgocią w pomieszczeniu, w którym będzie znajdował się basen.

Niezależnie od tego czy basen nasz będzie znajdował się w budynku, czy też będzie to basen zewnętrzny, należy pamiętać o chemii basenowej, która będzie uzupełniała się z systemem filtracji i zapewniała krystalicznie czystą wodę. Kliencie firmy Delfin – baseny.pl często wybierają systemy do automatycznej dezynfekcji basenu, koszt tego typu urządzeń zazwyczaj przekracza 10 tys. PLN.

Reasumując, budowa basenu może przekroczyć kwotę ponad 100 tys. PLN, niemniej jednak taka inwestycja będzie nam służyć na lata. Dodatkowo wybudowanie basenu, automatycznie zwiększa jego wartość domu na rynku nieruchomości, co powoduje ze staje się bardziej opłacalną inwestycją.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka