wtorek, 19 marca 2024 15:15

Imieniny Józefa. Kraków świętuje dzień swojego patrona

Autor Karolina Kurando
Imieniny Józefa. Kraków świętuje dzień swojego patrona

Dziś, we wtorek 19 marca, obchodzimy imieniny Józefa. To ważny dzień dla Krakowa, którego patronem jest właśnie św. Józef!

Tramwaje udekorowano biało-niebieskimi chorągiewkami, światła w tych samych barwach rozbłysną na kilku krakowskich obiektach, pod pomnikiem Józefa Dietla na placu Wszystkich Świętych złożono kwiaty, w kościele Bożego Ciała odbyła się uroczysta msza i jak co roku Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolska Izba Budowlana przyznały Medale św. Józefa – Kraków starannie dba, by imieniny patrona miasta świętowano odpowiednio.

Św. Józef został patronem Krakowa w 1714 r. To właśnie wtedy, decyzją krakowskich radnych, św. Józef miał zaopiekować się miastem po wielu najazdach i spustoszeniu, do którego doprowadziła epidemia dżumy. Obraz, przed którym odbyła się uroczystość powołania św. Józefa na patrona Krakowa, znajduje się obecnie w Sanktuarium Świętego Józefa, czyli w Klasztorze i Seminarium Karmelitów Bosych w Krakowie znajdującym się przy ul. Rakowickiej 18.

Fot. główne: Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka