piątek, 16 kwietnia 2021 17:11

Innowacyjne, "złote" zabiegi w brzeskim szpitalu

Autor Mirosław Haładyj
Innowacyjne, "złote" zabiegi w brzeskim szpitalu

Zespół specjalistów z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej szpitala w Brzesku przeprowadził kolejne nowe zabiegi z zakresu traumatologii narządu ruchu.

– Tym razem były to zabiegi endorptezoplastyki stawu kolanowego endoprotezą ACS. Jest to specjalna endoproteza dedykowana dla chorych z potwierdzonym uczuleniem na chrom oraz nikiel

– wyjaśnił lekarz kierujący oddziałem, doktor Krzysztof Szklanny i dodał:

–  Zwykłe endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego standardowo zawierają te metale.

U niewielkiego odsetka pacjentów, wykazujących uczulenie właśnie na nikiel i chrom, nie byłoby możliwości wykonania endoprotezy lub wiązałoby się z dużym ryzykiem reakcji alergicznej. To z kolei skutkować może stanem zapalnym, odrzuceniem oraz obluzowaniem endoprotezy.

– Wbrew pozorom, odsetek pacjentów z potwierdzonym uczuleniem nie jest tak mały

– dodaje doktor Szklanny.

Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zespół ortopedów podjął się nowego wyzwania, wszczepiając kilku chorym z udokumentowanym uczuleniem tak zwaną „złotą endoprotezę”.

Swoją nazwę proteza zawdzięcza azotkowi tytanu (NiT), którym jest pokryta. To właśnie on nadaje jej złoty kolor. Ta sama substancja chemiczna, wykorzystywana jest także w jubilerstwie i kosmetologii. W ostatnim czasie przeprowadzono 3 operacje z wykorzystaniem „złotej endoprotezy” i planowane są kolejne.

Dodamy, że w zeszłym roku w tutejszym szpitalu ortopedzi przeprowadzili 217 samych tylko operacji endoprotezoplastyk stawów biodrowych i kolanowych, z czego 78 dotyczyło stawów kolanowych.

Choć sytuacja epidemiczna wymusiła ograniczenie w zabiegach planowych, w tym roku brzescy ortopedzi przeprowadzili już 82 endporotezoplastyki.

Inf.: Facebook/ Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje