wtorek, 14 grudnia 2021 11:38

Inwestycje i życzenia na 2022 rok - Burmistrz Myślenic podsumował 3 rok kadencji

Autor Marzena Gitler
Inwestycje i życzenia na 2022 rok - Burmistrz Myślenic podsumował 3 rok kadencji

- Zależało mi, żeby coś zrobić dla Myślenic, zostawić coś po sobie, wykorzystać 5 minut, kiedy moje zaplecze polityczne jest u władzy, dzięki temu jest łatwiej pozyskiwać środki - mówi Jarosław Szlachetka. Z burmistrzem Myślenic rozmawiamy o 3 latach kadencji, najważniejszych osiągnięciach tego okresu i planach na 2022 rok.

Jarosław Szlachetka w samorządzie pracuje od 2006 roku. Był posłem Ziemi Myślenickiej, W przededniu świąt Bożego Narodzenia rozmawiamy o kończącym się już trzecim roku jego kadencji. Dlaczego mandat posła zamienił na bycie burmistrzem Myślenic?

- Zależało mi, żeby coś zrobić dla Myślenic, zostawić coś po sobie, wykorzystać 5 minut, kiedy moje zaplecze polityczne jest u władzy, dzięki temu jest łatwiej pozyskiwać środki - mówi Jarosław Szlachetka, podsumowując kolejny rok trudnej, bo wypadającej w czasie pandemii kadencji. Mimo to nie ustaje tempo realizowanych inwestycji, a tegoroczna tradycyjna choinka mogła stanąć już na zmodernizowanym myślenickim rynku.  

W roku 2018, gdy Jarosław Szlachetka obejmował swoją funkcję, budżet Myślenic był ok. 50 mln zł niższy niż obecnie. - Jeżeli porównamy sobie rok 2018 i wykonanie budżetu na poziomie ok. 190 mln zł a rok 2021 - ten budżet zamknie się kwotą ok. 240 mln zł - podkreśla burmistrz. Dodaje też, że w ciągu ostatnich trzech lat gmina znacznie obniżyła swoje zadłużenie z poprzednich kadencji . - Udało nam się zjeść z tego ogromnego zadłużenia ze wskaźnika ok. 78% do około 50% - mówi Jarosław Szlachetka.

Ten budżetowy tort dzielą myśleniccy radni i co ciekawe, choć po wyborach samorządowych w 2018 roku burmistrz, kandydujący z KW Prawo i Sprawiedliwość, miał ze swojego komitetu tylko 10 radnych, udało mu się przekonać do swoich działań również tych, którzy początkowo byli w opozycji. - Uchwały, które wnosimy pod obrady rady miejskiej, są przyjmowane i spotykamy się z poparciem - mówi burmistrz. Wpływa na to m.in to, że zadania inwestycyjne realizowane są we wszystkich miejscach - w Drogini, Osieczanach i wszędzie tam, gdzie są potrzebne w pierwszej kolejności.

O przyszłości gminy będzie mówić opracowywana właśnie strategia. - Jesteśmy na etapie opracowywania strategii rozwoju Miasta i Gminy Myślenice do 2030 roku i chce podziękować mieszkańcom i wszystkim zaangażowanym w konsultacje społeczne i tworzenie tego strategicznego dokumentu, który w przyszłym roku będziemy przyjmować - mówi burmistrz.

Jak przez ostatnie trzy lata zmieniła się gmina Myślenice? Długo można by wymieniać zakończone i realizowane inwestycje. Burmistrz szczególnie zadowolony jest z tych, które mają wymiar społeczny.  - Dla mnie bardzo ważną sprawą są kwestie społeczne. Cieszę się, ze w tych trzech latach udało się w Myślenicach powołać pierwszy w powiecie Dzienny Dom Senior+. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zamienił się w Centrum Usług Społecznych, które nie tylko świadczy usługi socjalne, ale aktywizuje mieszkańców, tworząc choćby Centrum Aktywności Lokalnej - podkreśla burmistrz. W planach jest też Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, które powstanie w budynku byłej szkoły w Chełmie.

Plany na najbliższy rok - a właściwie kilka lat, to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości wzdłuż Zakopianki, gdzie planowane są inwestycje w bezkolizyjne i bezpieczne wjazdy i skrzyżowania.

Jak spędzi święta włodarz Myślenic? Jak co roku w rodzinnym gronie i zdradza też już nie może się doczekać spróbowania swojej ulubionej potrawy wigilijnej, którą jest kompot z suszonych śliwek. Nie zapomina też o życzeniach. - Szanowni Państwo, życzę na czas Świąt Bożego Narodzenia Państwu i Państwa Rodzinom przede wszystkim zdrowia, dużo miłości i życzliwości ludzkiej na każdy nowy dzień 2020 roku - życzy wszystkim mieszkańcom Myślenic za naszym pośrednictwem.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Myślenice - najnowsze informacje