środa, 24 listopada 2021 16:22

W Myślenicach powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

Autor Tomasz Stępień
W Myślenicach powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wzięła udział w briefingu prasowym Myślenicach, dotyczącym przekazania promesy na utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych w Myślenicach.

Gmina Myślenice planując utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego o powierzchni całkowitej 686,20 m2 w budynku dawnej szkoły na Chełmie otrzyma dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w kwocie 2 507 746,35 zł, natomiast z własnego budżetu zainwestuje dodatkowych 1 108 967,02 zł. Według wstępnych prognoz placówka opiekuńczo-mieszkalna dla niepełnosprawnych powinna rozpocząć funkcjonowanie w 2023 roku, a jego jednostką organizacyjną będzie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

W Myślenicach powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla 17 osób niepełnosprawnych, zarówno dla opieki całodobowej, jak i opieki dziennej zapowiedziała Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej na konferencji prasowej w myślenickim Magistracie. Następnie minister Maląg przekazała wraz z posłem Władysławem Kurowskim na ręce zastępcy burmistrza Myślenic Mateusza Sudra symboliczny czek z promesą na kwotę 2 507 746,35 zł. W konferencji prasowej wzięli udział również wojewoda małopolski Łukasz Kmita, radny wojewódzki Robert Bylica, a także przedstawiciele Centrum Usług Społecznych w Myślenicach i Urzędu Wojewódzkiego.

O to, jak doszło do przystąpienia Myślenic do programu pytamy posła na Sejm RP Władysława Kurowskiego.

Panie pośle, jaka jest sytuacja osób niepełnosprawnych w powiecie myślenickim?

– Każdy samorząd w powiecie myślenickim jest zainteresowany pomocą dla osób niepełnosprawnych. Samorządy prowadzą działania na ile jest to możliwe i na ile je stać. Robią to ze swoich środków, ale też pozyskują środki zewnętrzne. Jeżeli chodzi o Myślenice, to trzeba powiedzieć, że burmistrz i jego pracownicy są bardzo aktywni w pozyskiwaniu środków na te cele. Szukają różnych możliwości.

Zabiegał pan o to, żeby w Myślenicach i to już w pierwszej już turze podpisywania umów powstało Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.

– Pracuję w Sejmie w Komisji Rodziny i w Komisji Senioralnej i znam meandry, również tych zagadnień, które związane są z dofinansowaniami. Wiedziałem o programie i zachęcałem burmistrza, a on odpowiedział to oczywiście jak najbardziej pozytywnie. Jeżeli tylko nadarzyła się taka możliwość, żeby skorzystać ze środków zewnętrznych czy krajowych, gmina Myślenice do tego programu przystąpiła.

Dlaczego tutaj szczególnie taki ośrodek jest szczególnie potrzebny?

– Obiekt, który jest na Chełmie, dzisiaj nie jest wykorzystywany do celów edukacyjnych. Nadarzyła się więc znakomita okazja, żeby dla celów osób niepełnosprawnych został on wykorzystany. Co więcej, również mieszkańcy Chełmu będą zadowoleni z tego, że ten obiekt żyje i że również oni będą mogli korzystać w z tego obiektu. Zwłaszcza, że na pewno standard jego zostanie podniesiony poprzez środki zewnętrzne.

Czy warto angażować się w ten program?

– Zachęcam z tego miejsca wszystkie inne samorządy, które zechciałyby się zaangażować, żeby to robiły. A wiem na pewno, że niektóre z nich już myślą o takim o takim projekcie. Mam tu na myśli na przykład ostatnie moje rozmowy z gminą Pcim, która jest zainteresowana. Nawet pani minister miała dzisiaj tam dzisiaj być na chwilę, ale niestety obowiązki nie pozwoliły na to, żeby dotrzeć do gminy. Nie wiem, czy w tej edycji uda się gminie złożyć taki wniosek, ale na pewno jeżeli nie w tej, to w następnej edycji gmina Pcim również o takie środki będzie aplikować.

Myślenice - najnowsze informacje