czwartek, 15 kwietnia 2021 17:56

Jak będą wyglądać szczepienia w punktach drive-thru?

Autor Mirosław Haładyj
Jak będą wyglądać szczepienia w punktach drive-thru?

W niektórych miastach w Polsce m.in. we Wrocławiu zostaną uruchomione punkty szczepień typu drive-thru.

W ruszających w tym tygodniu punktach szczepień typu drive-thru będzie można dziennie zaszczepić nawet około 8 tysięcy osób.

Jak w praktyce będzie wyglądać szczepienie?

Na szczepienie można przyjechać zarówno samochodem, jak i motocyklem. Do punktu należy się zgłosić nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną. Osoba, która chce się zaszczepić musi mieć zasłonięte usta i nos, a także posiadać przy sobie dowód osobisty. Zakazany jest przyjazd na miejsce szczepienia ze zwierzętami.

W internecie dostępny jest kwestionariusz wstępnego wywiadu, który należy wydrukować i wypełnić przed przyjazdem na miejsce. W przypadku, gdy się tego nie zrobi, należy go pobrać od pracownika punktu i uzupełnić przed zaszczepieniem.

Przed szczepieniem każdemu pacjentowi mierzona jest też temperatura. Jeśli pojawią się wątpliwości, potrzebny będzie dodatkowy wywiad lekarski.

Podczas szczepienia nie trzeba opuszczać pojazdu. Osoba chcąca się zaszczepić dowie się o swojej kolejce dzięki sygnalizacji świetlnej. Pacjent, który chce się zaszczepić, po dotarciu do stanowiska szczepień, powinien zatrzymać się przy osobie kwalifikującej i wykonującej szczepienie. Następnie należy wjechać do namiotu, zgasić silnik, otworzyć okno i dać się zaszczepić. Każdy zaszczepiony otrzyma zaświadczenie o przyjęciu preparatu.

Na koniec pacjent powinien poczekać od 15 do 20 minut (w przypadku, gdy jest kierowcą) na parkingu poszczepiennym, aby sprawdzić, czy nagle nie poczuje się gorzej. Jeśli nie nastąpiło pogorszenie samopoczucia, można odjechać. Gdyby osoba zaszczepiona poczuła się gorzej, powinna np. wystawić rękę przez okno. Wówczas osoby nadzorujące proces szczepienia będą udzielać pomocy. Każdy punkt drive-thru musi być wyposażony m.in. w zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej (również w tym zestaw przeciwwstrząsowy).

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: RMF FM
Fot.: Zdjęcie ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje