poniedziałek, 30 sierpnia 2021 10:03

Jak długo trwa proces leczenia alkoholizmu Esperalem?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak długo trwa proces leczenia alkoholizmu Esperalem?

Leczenie alkoholizmu za pomocą Esperalu – jako metoda wspomagająca abstynencję.

Esperal to powszechna nazwa Disulfiramu – podstawowego składnika wszywki alkoholowej. Lek ten wszywany jest podskórnie w ustalone wcześniej miejsce na ciele Pacjenta. Zastosowane znieczulenie miejscowe sprawia, że zabieg jest niemalże bezbolesny. Celem zaszycia alkoholowego jest wywołanie awersji w stosunku do alkoholu. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu wywołuje uciążliwe, a przede wszystkim zagrażające zdrowiu skutki uboczne. Wysokoprocentowe trunki wzbudzą zatem niesmak w Pacjencie, natomiast organizm będzie się bronił przez ich spożyciem ze względu na nieprzyjemne dolegliwości.

Uzależnienie od alkoholu jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ chory wyniszcza swój organizm, a także zdrowie psychiczne. Co więcej – cierpi również rodzina i bliscy, a sam uzależniony staje się osobą uciążliwą dla otoczenia. Najpopularniejszą metodą leczenia alkoholizmu jest zabieg zaszycia alkoholowego, który w połączeniu z terapią psychologiczną przynosi trwałe i niezwykle zadowalające rezultaty.

Jak długo trwa proces leczenia alkoholizmu Esperalem?

Proces leczenia choroby alkoholowej poprzez zaszycie alkoholowe daje trwałe i zadowalające efekty przez długi czas, a w połączeniu z terapią psychologiczną można wygrać z nałogiem i już wcale nie sięgnąć po alkohol. Sam proces wchłaniania się esperalu trwa około 12 miesięcy. Wiele jednak zależy od organizmu oraz stopnia uzależnienia Pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że po upływie określonego czasu, po którym substancja traci swoje właściwości lecznicze, zabieg można powtórzyć. Ponowna aplikacja wszywki w żaden negatywny sposób nie wpływa na organizm chorego.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Zabieg zaszycia alkoholowego wiąże się z podskórną aplikacją Disulfiramu – leku powodującego awersję w stosunku do alkoholu. Spożycie wysokoprocentowego trunku będzie się zatem wiązało z różnorodnymi, uciążliwymi dla zdrowia, dolegliwościami, które przypominają zatrucie alkoholowe. Dzieje się tak, ponieważ wszywka alkoholowa hamuje poprawny metabolizm alkoholu we krwi. Podstawowy metabolit alkoholu etylowego, zwany aldehydem octowym nie może wówczas utlenić się do kwasu octowego, co powoduje liczne zakłócenia w przemianie materii w organizmie. Zastosowanie leku jest niewątpliwie drogą do stałej trzeźwości, jednak aby wyjście z nałogu było trwałe i skuteczne – zabieg należy połączyć z terapią psychologiczną oraz odtruciem alkoholowym.

Czy są jakieś minusy wszycia Esperalu?

Zaszycie alkoholowe to zabieg niemalże bezbolesny natomiast skutki uboczne samej aplikacji leku są praktycznie nieodczuwalne. Należy jednak być świadomym, jakie objawy mogą wystąpić w przypadku spożycia alkoholu. Te występują już po upływie około 10 minut od sięgnięcia po wysokoprocentowy trunek. Jeśli ilość spożytego alkoholu jest stosunkowo niewielka – skutki uboczne przypominają tzw. kaca. Mogą więc wystąpić bóle głowy, nudności, wymioty, uczucie kołatania serca czy uczucie gorąca. W przypadku wypicia większej ilości alkoholu, skutki te mogą być dużo bardziej niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. Do takich należą np. zaburzenia pracy serca, uszkodzenie wątroby, utrata wzroku, zaburzenie lub utrata świadomości, a nawet śmierć pod wpływem występujących objawów. Dolegliwości po spożyciu alkoholu trwają od 4 do nawet 10 godzin, co sprawia, że organizm jest wycieńczony. O ryzyku związanym ze spożyciem alkoholu Pacjent jest informowany przed wykonaniem zabiegu. Decyzja o zaszyciu alkoholowym jest niezwykle ważna, jednak w połączeniu z terapią i odtruwaniem alkoholowym, jest to prawdopodobnie jedyna skuteczna metoda walki z nałogiem.

Wszywka alkoholowa – na czym polega zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg zaszycia alkoholowego mogą wykonywać jedynie wykwalifikowani w tej dziedzinie specjaliści. Przed przystąpieniem do zabiegu zostaje wykonany wywiad lekarski, na podstawie którego określa się ogólny stan zdrowia Pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem jego trzeźwości. Następnie lekarz informuje Pacjenta o działaniu leku, w tym także o skutkach ubocznych w przypadku spożycia alkoholu. Po podpisaniu imiennej zgody można przystąpić do zabiegu, który z kolei poprzedzony jest podaniem prostego znieczulenia miejscowego w celu zminimalizowania odczuwanego bólu. Sama aplikacja Esperalu trwa około 30 minut i nie wymaga procesu rekonwalescencji. Oznacza to zatem, że Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do codziennej aktywności. Należy pamiętać o higienie i pielęgnacji rany po zabiegu, ponieważ miejsce to może być zaczerwienione i podrażnione. Po wykonanym zabiegu chory otrzymuje kartę z zaleceniami higieny miejsca aplikowanego leku oraz zaświadczenie o odbytym zabiegu. W ciągu kilku dni powinien stawić się także na wizytę kontrolną, na której usuwane są szwy po aplikacji leku.

Jak długo goi się miejsce zaszycia?

Rana po aplikacji wszywki alkoholowej goi się w ciągu kilku dni. Należy w tym czasie pamiętać o właściwej pielęgnacji miejsca po zabiegu. Po 10-14 dniach lekarz może już zdjąć szwy Pacjentowi. Warto wiedzieć, że mimo wszytego leku można bez obaw stosować używane do tej pory leki, ponieważ aplikacja Esperalu nie wpływa na ich dotychczasowe działanie i nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych. Po około 12 miesiącach od zaszycia alkoholowego można ponownie wykonać zabieg. Przed przystąpieniem do niego lekarz również sprawdza ogólny stan zdrowia chorego, na podstawie którego określa aplikowaną dawkę leku.

Wszywka alkoholowa – za i przeciw

Zabieg zaszycia alkoholowego zawsze jest niezwykle ważną dla Pacjenta decyzją. Lek ma działanie awersyjne, dzięki czemu chory unika spożywania alkoholu z obawy przed groźnymi dla życia i zdrowia skutkami ubocznymi. Dolegliwości te są uciążliwe dla zdrowia, ale występują jedynie w przypadku wypicia wysokoprocentowego trunku. Warto zatem skorzystać z tej metody leczenia alkoholizmu ze względu na jej trwałe i skuteczne efekty.

Należy zachować trzeźwość na minimum 48 godzin przed zabiegiem. Ponadto, jeśli lekarz stwierdzi, że organizm Pacjenta wymaga oczyszczenia z toksyn, należy zastosować odtruwanie alkoholowe w postaci dożylnych wlewów witaminowych. Po takiej detoksykacji Pacjent jest gotowy na przyjęcie wszywki alkoholowej.

Przeciwwskazania zdrowotne:

  • nadwrażliwość na substancję czynną – Disulfiram,
  • niewydolność serca i problemy z krążeniem,
  • choroby wieńcowe,
  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic i żył
  • zapalenie nerwu wzrokowego
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia natury psychicznej.

Przed przystąpieniem do zabiegu wykonywany jest wywiad lekarski, na podstawie którego dodatkowo określany jest stan zdrowia Pacjenta. Należy dodać, że Esperalu nie podaje się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Gdzie można wszyć Esperal w Poznaniu?

Gabinet w Poznaniu https://esperalpoznan.pl/ to miejsce, w którym każdy Pacjent może liczyć na wyjątkową, indywidualną opiekę. Naszym priorytetem jest dobro i zdrowie Pacjenta, dlatego też współpracujemy jedynie z wykwalifikowanymi i doświadczonymi specjalistami, zapewniając przy tym zabiegi z użyciem nowoczesnego sprzętu medycznego.

Nie czekaj na odpowiedni moment – rozpocznij walkę z nałogiem już dziś!

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka