środa, 31 sierpnia 2022 14:26

"Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne". Okrągły Stół Samorządowy

Autor Marzena Gitler
"Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne". Okrągły Stół Samorządowy

Przedstawiciele pracowników, związków zawodowych i samorządów dyskutowali w Gdańsku o tym, jak drożyzna wpłynie na codzienne życie mieszkańców. Debatę, zorganizowaną przez Ruch Samorządowy TAK Dla Polski, poprowadził Artur Kozioł Burmistrz Wieliczki.

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w środę 31 sierpnia odbyły się obrady Okrągłego Stołu Samorządowego „Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne” z udziałem samorządowców, związków zawodowych i pracowników zakładów komunalnych. Uczestnicy debaty wspólnie zastanawiali się jak świadczyć usługi publiczne beż dodatkowych obciążeń w społecznościach lokalnych.

Gdańsk. Okrągły Stół Samorządowy - fot. Fb. Ruch Samorządowy TAK Dla Polski

Uczestnicy debaty podpisali wspólne stanowisko w sprawie wpływu drożyzny na sytuację materialną jednostek samorządowych i pracowników zakładów świadczących usługi publiczne.

Gdańsk. Okrągły Stół Samorządowy - fot. Fb. Małopolska - Ruch Samorządowy TAK Dla Polski

- W ostatnich latach dyskutowaliśmy o najważniejszych sprawach w naszym kraju, o sytuacji na granicy z Białorusią, razem rozmawialiśmy o pandemii i jak ochronić mieszkańców. Nasz wspólny dialog organizacji społecznych i przedstawicieli samorządów zauważalny był w tak trudnym momencie jak pomoc uciekającym mieszkańcom Ukrainy. Spotykaliśmy się w Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu, Sopocie a dziś spotykamy się w Gdańsku, aby wyrazić swój niepokój wynikający z drożyzny, która dotyka mieszkańców - powiedział prowadzący debatę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

W 42. rocznicę Porozumień Sierpniowych liderzy samorządowi i strony społecznej podpisali się pod pięcioma postulatami do rządu.

Gdańsk. Okrągły Stół Samorządowy. Postulaty samorządowców

Artur Kozioł wraz z przedstawicielami Ruchu Samorządowego TAK Dla Polski złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i uroczystym otwarciu historycznej stoczniowej Bramy nr 2.

Artur Kozioł wraz z przedstawicielami Ruchu Samorządowego TAK Dla Polski złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców - fot. screen Fb. Ruch Samorządowy Tak Dla Polski

Przemówienia wygłosili: Lech Wałęsa - przywódca Solidarności, Bogdan Lis - działacz Solidarności, Margaritis Schinas - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Basil Kerski - dyrektor ECS.

Polska

Polska - najnowsze informacje