wtorek, 17 listopada 2020 15:50

Jak odetkać ucho?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak odetkać ucho?

Zatkane ucho to nieprzyjemna dolegliwość, której doświadcza bardzo dużo osób. Przyczyny zatkanego ucha mogą być bardzo różne – czasami zupełnie błahe, a czasem bardzo poważne. Ważne jest to, by pamiętać, że jeżeli problemy z uchem się powtarzają, nie powinno się bagatelizować sprawy, ale należy w takiej sytuacji skorzystać z porady laryngologa. Co jednak zrobić, kiedy uczucie zatkanego ucha towarzyszy nam właśnie teraz? Jak można odetkać ucho?

Zatkane ucho – różne oblicza tej dolegliwości

Zatkanie ucha może mieć bardzo różne przyczyny. Pierwszą i najczęstszą z nich są różnego rodzaju infekcje, jak na przykład popularne przeziębienie. Dolegliwość ta spotkać nas może zwłaszcza jesienią i wiosną, kiedy łatwo o zachorowanie. Co się dzieje z naszymi uszami, kiedy łapie nas przeziębienie? Bardzo często może dojść do niewielkiego obrzęku śluzówki ucha wewnętrznego, a zwłaszcza trąbki Eustachiusza, która ma bezpośrednie połączenie z gardłem. W takiej sytuacji stosowanie środków aplikowanych do ucha nie ma żadnego sensu. Pomóc mogą jednak krople do nosa i inhalacje. Do inhalacji warto użyć odpowiednich olejków eterycznych, które dziś można znaleźć w każdej aptece.

Dość częstą przyczyną zatkania ucha jest również nadmiar woskowiny. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, czym jest woskowina i do czego właściwie nam służy. Woskowina jest naturalną substancją wydzielaną przez komórki wyściełające przewód słuchowy, która ma zadanie ochronne oraz przeciwbakteryjne. Jej zwiększone wydzielanie często towarzyszy infekcjom ucha. Wiele osób myśli, że woskowina w uszach świadczy o braku higieny i koniecznie musi być dokładnie usuwana. W rzeczywistości jest odwrotnie. Zbyt gorliwe czyszczenie uszu, zwłaszcza przy pomocy patyczków, może być przyczyną podrażnienia i poważnych infekcji. Prawidłowe czyszczenie uszu z nadmiaru woskowiny powinno robić się za pomocą preparatów do czyszczenia uszu dostępnych w aptekach. Przed ich stosowaniem należy zapoznać się ze sposobem i częstotliwością dawkowania preparatu. Zbyt częste stosowanie środków do usuwania woskowiny też może bowiem mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Zatkanie ucha może być również konsekwencją nagłych zmian ciśnienia i dużych przeciążeń (na przykład podczas lotu samolotem) albo może być spowodowane przez wodę, podczas kąpieli czy pływania w basenie. W takich sytuacjach można nabawić się tzw. syndromu ucha pływaka, czyli zapalenia ucha zewnętrznego. Podejrzewając u siebie wystąpienie ucha pływaka, należy udać się do lekarza otolaryngologa, który wykona otoskopię i zleci odpowiednie leczenie.

Stosunkowo groźną sytuacją (choć oczywiście nie zawsze) jest utknięcie w przewodzie słuchowym ciała obcego. Wtedy również może dojść do zatkania ucha i konieczna jest interwencja lekarska.

Zatkane ucho jak odetkać?

Jak widać na powyższych przykładach, zatkanie ucha może mieć  wiele przyczyn. Należy więc przyjąć, że na jego odetkanie nie ma również jednego, niezawodnego sposobu. Odpowiedzi na pytanie o to, jak odetkać ucho jest zatem kilka. Kiedy zatkanie ucha jest związane z przeziębieniem i obrzękiem śluzówek, najlepszą metodą jest zastosowanie środków dostępnych w każdej aptece. Świetnie sprawdzają się krople do nosa, które lekko przesuszają śluzówkę i sprawiają, że obrzęk się zmniejsza (a wraz z nim nieprzyjemne objawy). Należy jednak pamiętać, że kropli takich nie można stosować zbyt długo, ponieważ prowadzić to może do nadmiernego przesuszenia, uszkodzenia naczynek krwionośnych, a nawet do dodatkowej infekcji. Bardzo dobrym sposobem są gorące inhalacje. Do wody dobrze jest dodać nieco soli oraz rozluźniające olejki eteryczne (sosnowy, cedrowy, miętowy, eukaliptusowy i wiele innych). Warto również zapytać o gotowe preparaty do inhalacji w aptece.

Jeżeli uczucie zatkania ucha wiąże się z nadmiarem woskowiny, to przede wszystkim nie powinno się próbować jej usunąć patyczkami. W ten sposób tylko wpychamy woskowinę głębiej do przewodu słuchowego oraz możemy podrażnić (a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzić) błonę bębenkową, a nawet doprowadzić do powstania czopu woskowinowego. Zdecydowanie lepszym pomysłem są łatwo dostępne preparaty do rozpuszczania woskowiny. Kilka kropel takiego środka poradzi sobie z zatkanym uchem w krótkim czasie. Do ucha można wpuścić również niewielką ilość oliwy z oliwek albo parafiny. Czasami może się zdarzyć, że ilość woskowiny w uchu jest zbyt duża, by usunąć ją samodzielnie (niektórzy produkują jej więcej). W takim wypadku najsensowniejszym wyjściem jest udanie się do laryngologa, który wyczyści nam ucho profesjonalnym sprzętem, a przede wszystkim bezpiecznie i bezboleśnie. Do lekarza powinniśmy koniecznie pójść również w przypadku zatkania przewodu słuchowego przez trudne do usunięcia ciało obce. Laryngolog powinien obejrzeć ucho także wtedy, kiedy zatkaniu ucha towarzyszy także ból ucha.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka