niedziela, 9 stycznia 2022 09:44

Jak rozliczyć PIT przez internet w 2022 roku?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak rozliczyć PIT przez internet w 2022 roku?

Dzięki digitalizacji wielu dziedzin życia w końcu również rozliczanie podatków stało się o wiele wygodniejsze niż w poprzednich latach. Już w poprzednich latach ciągle rosła liczba osób, które rozliczały się przez system „Twój e-pit”.

Sposoby na szybkie rozliczenie PIT przez internet

Rozliczanie pit 2022 online zaoszczędzi nam wiele czasu i nerwów. Jest to ogromne ułatwienie nie tylko dla samych obywateli, ale też dla samych urzędów skarbowych. Dzięki temu, że nie muszą one przyjmować tak dużej liczby interesantów, funkcjonują o wiele sprawniej. Przekłada się to na szybsze załatwianie innych naszych spraw. Ponadto, ogromną korzyścią jest dla nas to, że nie musimy już stać w długich kolejkach. Niejednokrotnie trzeba było na to poświęcić kilka godzin. Do tego dochodził stres czy wszystko dobrze wypełniliśmy i czy w ogóle zdążymy z naszym zeznaniem podatkowym. Aktualnie nie musimy stać w żadnej kolejce i potrzebujemy na rozliczenie się z urzędem zaledwie kilku minut i dostępu do internetu. Zamiast stać w urzędzie, możemy się wygodnie rozłożyć na kanapie i z tego miejsca dokonać rozliczenia.

Na czym opiera się system Twój e-PIT?

Twój e-PIT polega na tym, że nasze zeznanie jest automatycznie, z urzędu wypełniane. Tak przygotowany dokument jest dla nas widoczny w wersji elektronicznej i możliwy do ewentualnej korekty.

Podatnik ma wybór:

·         może uzupełnić swoje zeznania za pośrednictwem Portalu Podatkowego

·         Chodzi tu przede wszystkim o rozliczenie różnych ulg, o których Krajowa Administracja Skarbowa nie ma możliwości wiedzieć. Musimy je więc wprowadzić samodzielnie. Ponadto możemy wskazać organizację, której chcemy przekazać nasz 1% podatku.

·         może w całości odrzucić zeznanie

·         Jeżeli w zeznaniu są błędy, których poprawić się nie da, jednym sposobem będzie odrzucenie i złożenie zeznania podatkowego w formie tradycyjnej

·         możemy po prostu nie robić nic

Jeżeli podatnik nie dokona akceptacji ani odrzucenia zeznania e pity 2022 to zostanie ono uznane za przyjęte. Nie musimy się nawet logować na portal podatkowy.

Jeżeli jednak chcemy sprawdzić poprawność naszego rozliczenia to należy pamiętać, że mamy czas do 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym.

Co musimy zrobić z PIT-em rozliczonym online?

Wykonanie powyższych kroków jest wystarczające, aby się rozliczyć. Nie musimy robić nic więcej. Nie trzeba rozliczonego e-PIT zanosić do urzędu skarbowego. Trafił on tam już drogą elektroniczną. Aby się rozliczyć nie potrzebujemy żadnego specjalnego oprogramowania. Dostęp możemy mieć z każdej standardowej przeglądarki internetowej. Wystarczy, że wejdziemy na stronę epit.podatki.gov.pl i zalogujemy się wybranym przez siebie sposobem. Możemy to zrobić za pomocą profilu zaufanego, aplikacji mObywatel lub e-dowodu. Jeżeli nie posiadamy dostępu do żadnego z tych rozwiązań, możemy użyć swoich danych podatkowych. Poruszanie się po portalu podatkowym jest bardzo proste i nie powinno nikomu sprawiać żadnych trudności. Rozliczenie w taki sposób zaoszczędzi nam wiele czasu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje