Niesprawna chłodnica samochodowa czy inny element układu chłodzenia może doprowadzić do poważnych awarii. Zadaniem układu chłodzenia jest bowiem utrzymywania silnika w optymalnej temperaturze. Niesprawny układ chłodzenia może skutkować przegrzaniem i w konsekwencji zatarciem się silnika. Taka awaria może być na tyle poważna, że naprawa silnika może okazać się nieopłacalna i konieczna będzie jego wymiana. Dlatego tak ważne jest, aby umieć sprawdzić chłodnice i inne elementy z nią związane.
Temperatura oleju
Większość samochodów na desce rozdzielczej ma wskaźnik temperatury oleju. Dzięki niemu w trakcie jazdy można na bieżąco kontrolować temperaturę silnika. Jeśli temperatura to wzrośnie ponad normalne wskazanie, to oznacza to jakiś problem i samochód musi przejść przegląd. Jeśli natomiast temperatura wzrośnie na tyle, że wskazówka znajdzie się na czerwonym polu, to należy bezzwłocznie zrezygnować z dalszej jazdy i poczekać, aż silnik się schłodzi.
Najczęściej problemy z przegrzewaniem się silnika są spowodowane problemem w układzie chłodzenia. W związku z tym najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie chłodnicy samochodowej jest kontrolowanie temperatury oleju.
Sprawdzanie poziomu płynu chłodniczego
Jednym z obowiązków odpowiedzialnego kierowcy jest systematyczne sprawdzania poziomu płynu chłodniczego i jego stanu. Zrobienie tego jest dziecinnie proste. Wystarczy podnieść maskę, zlokalizować zbiornik na płyn chłodniczy i sprawdzić, czy jego poziom jest w normie.
Wymiana płynu chłodniczego
Skoro już mówimy o chłodnicy samochodowej, to wypada wspomnieć o często pomijanej i bagatelizowanej czynności, która może mieć duży wpływ na żywotność nie tylko samej chłodnicy, ale całego układu chłodzenia. Jak już wiesz z tytułu tego akapitu, chodzi o wymianę płynu chłodniczego. W przypadku stosowania tanich płynów, takich, jakie znajdziesz w większości sklepów i stacji benzynowych, płyn chłodniczy należy wymieniać co około dwa lata. Markowe płyny mają przedłużoną trwałość i można je wymieniać rzadziej, czyli co około 5 lat. Największą trwałość mają płyny stworzone z zalecanego przez producenta koncentratu i zdemineralizowanej wody. Taki płyn można wymieniać nawet co 7 lat.