środa, 26 października 2022 08:19

Jak sprawdzić chłodnicę samochodową?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak sprawdzić chłodnicę samochodową?

Niesprawna chłodnica samochodowa czy inny element układu chłodzenia może doprowadzić do poważnych awarii. Zadaniem układu chłodzenia jest bowiem utrzymywania silnika w optymalnej temperaturze. Niesprawny układ chłodzenia może skutkować przegrzaniem i w konsekwencji zatarciem się silnika. Taka awaria może być na tyle poważna, że naprawa  silnika może okazać się nieopłacalna i konieczna będzie jego wymiana. Dlatego tak ważne jest, aby umieć sprawdzić chłodnice i inne elementy z nią związane.

Temperatura oleju

Większość samochodów na desce rozdzielczej ma wskaźnik temperatury oleju. Dzięki niemu w trakcie jazdy można na bieżąco kontrolować temperaturę silnika. Jeśli temperatura to wzrośnie ponad normalne wskazanie, to oznacza to jakiś problem i samochód musi przejść przegląd. Jeśli natomiast temperatura wzrośnie na tyle, że wskazówka znajdzie się na czerwonym polu, to należy bezzwłocznie zrezygnować z dalszej jazdy i poczekać, aż silnik się schłodzi.

Najczęściej problemy z przegrzewaniem się silnika są spowodowane problemem w układzie chłodzenia. W związku z tym najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie chłodnicy samochodowej jest kontrolowanie temperatury oleju.

Sprawdzanie poziomu płynu chłodniczego

Jednym z obowiązków odpowiedzialnego kierowcy jest systematyczne sprawdzania poziomu płynu chłodniczego i jego stanu. Zrobienie tego jest dziecinnie proste. Wystarczy podnieść maskę, zlokalizować zbiornik na płyn chłodniczy i sprawdzić, czy jego poziom jest w normie.

Wymiana płynu chłodniczego

Skoro już mówimy o chłodnicy samochodowej, to wypada wspomnieć o często pomijanej i bagatelizowanej czynności, która może mieć duży wpływ na żywotność nie tylko samej chłodnicy, ale całego układu chłodzenia. Jak już wiesz z tytułu tego akapitu, chodzi o wymianę płynu chłodniczego. W przypadku stosowania tanich płynów, takich, jakie znajdziesz w większości sklepów i stacji benzynowych, płyn chłodniczy należy wymieniać co około dwa lata. Markowe płyny mają przedłużoną trwałość i można je wymieniać rzadziej, czyli co około 5 lat. Największą trwałość mają płyny stworzone z zalecanego przez producenta koncentratu i zdemineralizowanej wody. Taki płyn można wymieniać nawet co 7 lat.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka