czwartek, 10 grudnia 2020 09:31

Jak wybrać odpowiedni rower dla siebie?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać odpowiedni rower dla siebie?

Klasyczny wizerunek roweru to już przeszłość, gdyż zwykłe „składaki” to tylko stereotyp. Nawet podział na rowery górskie, szosowe czy miejskie to duże uogólnienie. W takim razie jak wybrać odpowiedni rower w stosunku do swoich oczekiwań i predyspozycji?

Na początku należy zadać jedno podstawowe pytanie, po co Ci rower? Odwiedzając sklep rowerowy, jest to pierwsza rzecz, o którą zapyta sprzedawca pasjonat. Jako klient musisz określić, do czego Ci jest potrzebny rower. Określ, czy będą to zjazdy i podjazdy górskie, szosowe wycieczki turystyczne czy może jazda typu ruch miejski z punktu A do punktu B np.: praca. Charakter jazdy i eksploatacji pozwoli określić konkretny rodzaj roweru. Następnie, biorąc pod uwagę swoje oczekiwania, wzrost, budowę ciała dokonujesz wyboru odpowiedniego roweru pod względem przeznaczenia, rozmiaru ramy, kół czy wyposażenia.

Jaki rower wybrać?

Aby mieć przegląd pełnej oferty rowerów i możliwość konsultacji wyboru ze specjalistą-pasjonatem, odwiedź sklep rowerowy np. https://PGBikes.pl. Poza szeroką ofertą i fachową obsługą możesz zyskać również wysokiej jakości sprzęt w różnych przedziałach cenowych. Rower może bowiem kosztować od kilkuset złotych nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Wiemy gdzie kupić rower, mamy ustalony budżet, to czas na wybór odpowiedniego modelu. Jeśli planujesz szybką jazdę po krętych szlakach o trudnej nawierzchni, to wybierz rower górski. Mają one szerokie opony o agresywnym bieżniku, który pozwala utrzymać przyczepność podczas ostrej jazdy po trudnym terenie. Dodatkowo wspierane są amortyzacją i mocniejszym układem hamulcowym. Dla amatorów szybkości polecane są znów rowery szosowe, o węższych kołach i minimalistycznym bieżniku. Umożliwiają one rozwijanie dużych prędkości. Zawsze można skorzystać także z opcji roweru miejskiego czy trekkingowego, który łączy zalety roweru górskiego i turystycznego.

Jak wybrać rozmiar roweru?

Odwiedzając sklep rowerowy, nie unikniemy przymiarek dotyczących wielkości ramy i wielkości kół roweru. Na wstępie można poradzić się sprzedawcy, co do wielkości ramy czy kół. Są to zmienne zależne od wieku, który wpływa na wzrost, a u osoby dorosłej wyłącznie od wzrostu.

Producenci rowerów czy nawet sklepy rowerowe mają swoje tabele rozmiarów uzależnione od przedziału wiekowego (dotyczy dzieci i młodzieży) czy wzrostu. Rozmiar ramy może być podany w calach czy oznaczeniu literowym.  Dla przykładu litera:

  • S – oznacza rower w przedziale 140-165 cm wzrostu
  • M – oznacza rower w przedziale 165-178 cm wzrostu,
  • L – oznacza rower w przedziale 178-190 cm wzrostu,
  • XL – oznacza rower dla użytkownika powyżej 190 cm wzrostu.

Podobnie wybierane są rozmiary kół do rowerów. Odpowiednie tabele wiekowe i wzrostowe pokazują, czy użytkownik powinien mieć koła 24-calowe, czy już 26-calowe,a może 16 cali – rowerek dziecięcy.

Odwiedzając sklep rowerowy, musimy być przygotowani na wiele pytań, które pozwolą ustalić, jaki rower wybrać. Przede wszystkim musimy wiedzieć, do jakiej jazdy potrzebny jest nam rower, ile chcemy na niego wydać i dopasować jego rozmiar. Kolorystyka, design bowiem to już kwestie indywidualne, aby o nich dyskutować.

Sport

Sport - najnowsze informacje