środa, 23 września 2020 08:50

Jak wybrać tokarkę do metalu?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać tokarkę do metalu?

Tokarki pozwalają na precyzyjną obróbkę metali i służą zarówno w domowych warsztatach, jak i profesjonalnych. Ważne by służyły nam przez długi czas, dlatego ważne by wybór był podejmowany świadomie. Więcej na ten temat poniżej.

  1. Do czego służy tokarka do metalu?
  2. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze tokarki?
  3. Jakie są parametry tokarek do metalu?

Do czego służy tokarka do metalu?

Nowoczesna tokarka do metalu służy do skrawania i wykorzystuje się ją do wytaczania przedmiotów o dowolnym kształcie. Często jest to stożek, kula i walc. Także można wykorzystać maszynę do stworzenia narzędzi roboczych, takich jak gwinty, a także wykończyć powierzchnię wewnętrzną różnych przedmiotów. Sprawdzi się także do precyzyjnej obróbki materiałów. Na rynku można znaleźć nowoczesne tokarki numeryczne CNC, które są całkowicie zautomatyzowane. Całym systemem steruje komputer, co pozwala na zredukowanie ryzyka błędów i można liczyć na precyzję. Zaletą jest także na zmniejszenie kosztów przy produkcji produktów. Zasada działania jest prosta. Dany przedmiot  umieszcza się w specjalnym uchwycie i wprawia się maszynę w ruch obrotowy

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze tokarki?

Wybierając tokarkę warto wziąć pod uwagę jej przyszłe zastosowanie. W profesjonalnym zakładzie najlepiej sprawdzi się tokarka automatyczna lub CNC, a w domu raczej mała stołowa, która wystarczy do obrabiania niewielkich przedmiotów. Nie zajmuje też dużo miejsca i jest poręczna. Kolejnym aspektem jest cena, która zależy od wielkości, zastosowania i jakości sprzętu. Można znaleźć modele za kilkadziesiąt złotych, ale także droższe za kilkaset. Jakość to następny istotny czynnik. Warto kupić model polskiego producenta, niż tańszy chiński odpowiednik. Można także wybrać używaną tokarkę, decydując się na idealny stosunek ceny do jakości. Istotne są także parametry takie jak: moc silnika i żeliwne nogi.

Jakie są parametry tokarek do metalu?

Kupując tokarkę do metalu, trzeba zwrócić uwagę na cztery parametry. To dzięki nim można określić możliwości danego sprzętu. Istotne są: prędkość, głębokość, siła skrawania oraz posuw tokarki. Pierwsza z nich wyrażana jest w obrotach na minutę i pozwala określi intensywność pracy urządzenia. Im większa prędkość, tym szybsze i skuteczniejsze jej działanie. Najlepiej wybrać model z możliwością regulacji prędkości, co pozwoli także na precyzyjne obróbki na mniejszych obrotach. Głębokość określa, jak grubą ilość materiału można obrobić za jednym razem. W przypadku posuwu można wyróżnić poprzeczny i wzdłużny. Siła skrawania odnosi się do wszystkich sił działających na obrabiany przedmiot.

Technologia - najnowsze informacje