Tegoroczna pielgrzymka ze względu na szczególne okoliczności przybierze formę sztafety. Co to oznacza?
W związku z epidemią koronawirusa tegoroczna 38. Piesza Pielgrzymka Tarnowska stanęła pod znakiem zapytania. Jednak, gdy Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii koronawirusa, pojawiło się światełko w tunelu.
17 sierpnia wyruszymy na szlak - informuje na swojej stronie Pielsza Pielgrzymka Tarnowska.
Jak będzie wyglądać pielgrzymka w czasie epidemii?
Pielgrzymi zostaną podzieleni na grupy. Każdego dnia trasę będą przemierzały tylko trzy z nich - każda w limicie do 150 osób, czyli razem 450 osób. Ponieważ pielgrzymka tradycyjnie trwa 8 dni - w sumie na pielgrzymim szkalu będzie mogło się znaleźć 3600 pielgrzymów, a więc mniej niż połowa zwyczajowej liczby uczestników.
Taka pielgrzymka to szansa dla osób o słabszej kondycji, bo każdy będzie pielgrzymował tylko jeden dzień! Jak informują organizatorzy PPT, każda z grup wieczorem wróci autokarami do swoich parafii, nie trzeba będzie więc zabierać namiotów i przygotowywać miejsc noclegowych.
Dziewiątego dnia wszystkie grupy pielgrzymkowe będą mogły przyjechać na Jasną Górę, by wspólnie uczestniczyć w kończacej pielgrzymkę Eucharystii.
W Pielszej Pielgrzymce Tarnowskiej wędruje 25 grup z całej diecezji. Pielgrzymi przeżywają rekolekcje w drodze, a na Jasnej Górze biorą udział w uroczystościach odpustowych Uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia.
Jakie wytyczne muszą spełnić organizatorzy pielgrzymek i ich uczestnicy? Zobacz:

foto: arch PPT