Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii koronawirusa. Celem procedur jest minimalizowanie ryzyka zakażenia, które i tak pozostaje.
Wydane 5 czerwca zalecenia mają zapewnić bezpieczeństwo pątników oraz wszystkich osób postronnych na szlaku pielgrzymki, jak również utrzymać sprawną logistykę przemieszczania się pielgrzymów z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego.
Pielgrzymka tylko dla zdrowych
W pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe, niemanifestujące jakichkolwiek objawów chorobowych; wszyscy uczestnicy pielgrzymki powinni posiadać stosowne identyfikatory - czytamy w komunikacie GIS.
Zakwaterowanie jednoosobowe lub rodzinne
Zalecono organiztorom pielgrzymek zapewnienie pątnikom noclegów w namiotach lub pokojach jednoosobowych. - Dopuszcza się namioty i pokoje wieloosobowe pod warunkiem przebywania w nich wspólnie pielgrzymujących rodzin - poinformowano w komunikacie.
Dostęp do środków higieny
Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego np.: chusteczek higienicznych, ręczników papierowych - zaznacza GIS.
Wymagania dotyczą też odpowiedniego zbierania odpadków w „koszach na odpady wyłożone jednorazowymi workami”.
Dostęp do służb medycznych
Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem. GIS wymaga, aby „personel medyczny obsługujący mobilny punkt medyczny w ciągu ostatnich 14 dni przed pielgrzymką nie miał kontaktu z osobą chorą na COVID-19.
Obowiązkowe maseczki, pomiar temperatury i dystans społeczny
W celu ograniczenia rozpowszechnienia się wirusa „pielgrzymi powinni posiadać środki ochrony osobistej, w tym maseczki/osłonę ust, nosa, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni”. Jeśli pątnikom zabraknie tych środków, wówczas „organizator jest zobowiązany do ich zapewnienia”.
Każdemu z pielgrzymów powinna być „przynajmniej raz dziennie” zmierzona temperatura. „Temperatura powyżej 37 stopni Celsjusza kwalifikuje do odsunięcia uczestnika od realizacji pielgrzymki. Jeśli temperatura rośnie – wskazana jest porada medyczna” – podkreślono w komunikacie.
Przed wyruszeniem pielgrzymki uczestnicy muszą zapoznać się i zaakceptować regulamin, dostostwany do wybogów GIS. Między innymi inspekcja wymaga, aby zachować dystans 2 metrów między pątnikami i innymi osobami na trasie, nie witać się przez podawanie rąk.
Posiłki na pielgrzymkach
W kwestii posiłków, zaznaczono, że „powinny być dostarczane w pojemnikach zbiorczych, aby można było rozdzielić dania w poszczególnych grupach lub w naczyniach jednorazowych.
Jeśli stosowane są naczynia i sztućce wielorazowego użytku, powinny być myte w bieżącej wodzie z użyciem detergentu w temperaturze powyżej 60 st. C, a o ile to możliwe - wyparzane. Dopuszcza się, aby pątnicy posiadali swoje naczynia i sztućce, do użytku wyłącznie indywidualnego - zaleca GIS.
Wszyscy na kwarantannę
W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u pątnika „należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieźć transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub powinna być wezwany transport medyczny” – podano.
Organizator pielgrzymki powinien mieć listę telefonów do każdego z jej uczestników.
W przypadku potwierdzenia zakażenia „wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej”.
Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko zaleca daleko idącą roztropność i ostrożność w podejmowaniu decyzji o zwiększeniu liczby pielgrzymów. - Należy liczyć się z tym, że w każdej chwili, zależnie od sytuacji epidemiologicznej, przepisy sanitarne mogą zostać zmienione, włącznie z odwołaniem pielgrzymki —podkreśla bp Zadarko.
foto: M. Gitler