piątek, 24 stycznia 2020 12:23

Jaki samochód cieszył się największą popularnością w 2019 roku?

Autor Bernard Szwabowski
Jaki samochód cieszył się największą popularnością w 2019 roku?

Początek nowego roku to doskonały czas na podsumowania także w kwestiach związanych z motoryzacją. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar nieustannym zainteresowaniem Polaków cieszą się auta sprowadzane z zagranicy w 2019 roku liczba sprowadzonych aut wyniosła ponad pół miliona (dokładnie 502 193 sztuki). Czy to znak, że wśród rodaków dominuje przekonanie, iż lepiej jest zdecydować się na zakup używanego samochodu, który może wymagać lekkiego tuningu (np. za pomocą części dostępnych na euautoczesci.pl), niż na niemal oślepiające nowością auto prosto z salonu? Sprawdźmy!

Choć niewątpliwie da się odnotować stale rosnącą popularność używanych aut na polskich drogach, to jednak są takie marki samochodów, których nowe modele kupujemy znacznie chętniej niż inne.

Nie wiadomo do końca czy to kwestia zaufania, czy też może ugruntowanej pozycji na rynku wśród konsumentów, jednak prawda jest taka, że to właśnie propozycja od rumuńskiego producenta samochodów osobowych i dostawczych od kilku lat nieustannie obejmuje prowadzenie w wielu rankingach.

Panie i Panowie oto - Dacia Duster! Zaskoczeni? Biorąc pod uwagę zastosowanie w samochodzie użytecznych technologii, praktyczne wyposażenie, a także przyjemny dla oka design połączony z atrakcyjną ceną popularność tego modelu nie jest już tak szokująca, a liczba sprzedanych egzemplarzy - 9140 sztuk mówi sama za siebie - Polacy doceniają Dacię.

Na kolejnych pozycjach rankingu TOP 50 znalazły się także takie modele jak m.in. reprezentantki japońskich samochodów - Toyota Yaris oraz Toyota Corolla, przedstawiciel słonecznej Italii Fiat Tipo, a także Hyundai i20, Kia Sportage, Mitsubishi ASX, Renault Clio, Volskwagen Tuguan, Nissan Qashqai czy Mazda CX-3.

Czeska jakość wciąż cieszy się popularnością

Wśród najchętniej kupowanych nowych aut nie zabrakło także oczywiście jak zawsze dość licznej reprezentacji czeskiego producenta samochodów osobowych oraz SUV-ów - Skody!

Dotychczas to własnie samochody tej marki górowały we wszelakiego typu rankingach, jednak w 2019 roku wyprzedziły je takie auta jak wspomniana wcześniej Dacia Duster oraz Toyota Yaris i Toyota Corolla. Tuż za podium, bo na 4 miejscu z wynikiem 5358 ilości sprzedanych egzemplarzy uplasowała się Skoda Fabia! To jednak nie wszystko, niedaleko za nią w zestawieniu najchętniej kupowanych nowych aut plasuje się Skoda Fabia, a także Skoda Rapid, Skoda Kodiaq, Skoda Scala i Skoda Citigo. Łącznie sprzedaż modeli prosto od czeskiego producenta w ubiegłym roku wyniosła ok. 15 tysięcy sztuk.

Jakie auta używane najczęściej wybierają Polacy?

Tylko w 2018 roku w okresie od stycznia do listopada Polacy zarejestrowali ponad 865 tysięcy używanych samochodów (!!), podczas gdy liczba nowych aut, które dopiero co opuściły progi salonów samochodowych była mniejsza o niemal połowę - około 486 tysięcy egzemplarzy.

Decydując się na zakup używanego auta Polacy biorą pod uwagę przede wszystkim następujące kwestie:

  • wartość samochodu;
  • rok produkcji;
  • typ nadwozia;
  • pojemność silnika;
  • kolor karoserii;

W przeprowadzonym przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Samochodów badaniu opinii pt."Rynek samochodów używanych w Polsce -  doświadczenia i oczekiwania Polaków" ponad 35 % osób poszukujących samochodu na rynku wtórnym jest w stanie przeznaczyć na jego zakup od 10 do 20 tys. złotych.  Niewiele mniej, bo 33 % ankietowanych uważa, że za dobry i sprawdzony samochód używany powinien kosztować między 20 a 50 tysięcy złotych. Tylko 3 proc. Polaków zapłaciło za swój samochód z drugiej ręki powyżej 50 000 złotych. Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje gołym okiem widać, że najchętniej wybierane są auta stare i tanie, które mogą poszczycić się długą historią marki i dobrą opinią.

Modele, które skradły serca Polaków

Według statystyk najchętniej wybieranym przez Polaków modelem samochodu używanego jest...Opel Astra z nadwoziem hatchback. Tuż za nim w rankingu ulubieńców z drugiej ręki znajdują się: Ford Focus, Skoda Octavia, Volkswagen Golf, Renault Clio, Renault Megane, Volkswagen Passat, Ford Mondeo, oraz Hyundai i30. Popularnością cieszą się nie tylko hatchbacki, ale również wszelakiego typu odmiany kombi, SUV-y oraz sedany

Silnik - kto jest faworytem?

Bezkonkurencyjnym faworytem w kwestii silnika jest jednostka benzynowa 1.6 - warto podkreślić, że na silniki benzynowe w samochodach używanych decyduje się ponad 71 % Klientów, co jest najwyższym wynikiem wśród innych państw europejskich takich jak np. Węgry czy Słowacja.

Kolorystyka na jaką najczęściej decydują się Polacy

Jeśli chodzi o kwestię koloru karoserii najchętniej decydujemy się na samochód w kolorze czarnym, szarym, srebrnym lub białym. Z rzadka natomiast swojego kolejnego właściciela wśród polskich kierowców znajdują używane samochody w kolorze czerwonym, żółtym, brązowym, zielonym czy pomarańczowym.

Dlaczego auta z drugiej ręki cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Skąd taka przewaga samochodów używanych nad tymi z pierwszej ręki? Eksperci zgodnie przyznają, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być m.in. wysokość płac w Polsce - w porównaniu z mieszkańcami innych krajów europejskich musimy pracować znacznie dłużej, by zakupić wymarzony model samochodu.

Innym czynnikiem wpływającym na zwiększonej popularności samochodów z drugiej ręki jest fakt, że co i raz pojawiają się modele oferowane przez producentów samochodów szybko tracą na swojej wartości. Model, który jeszcze około rok temu był na topie został zastąpiony innym, który oferuje jeszcze lepsze wyposażenie oraz przyciągające uwagę dane techniczne, niż jego poprzednicy.

Jak pisze magazyn Forbes zdaniem ekspertów z EFL, którzy są autorami raportu "Nowy czy używany? Jakie samochody kupują Polacy?" na taki stan rzeczy bez wątpienia ma także fakt wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, kiedy to liczba sprowadzanych wówczas używanych aut wyniosła 30 tysięcy, a już rok później wzrosła do ponad 800 tysięcy egzemplarzy! Pomimo upływu ponad 15 lat tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje i rokrocznie rejestrowanych jest znacznie więcej samochodów importowanych niż tych z salonu.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka