poniedziałek, 27 lipca 2020 08:01

Jakich mieszkań szukają krakowianie w dobie COVID-19?

Autor Artykuł partnera
Jakich mieszkań szukają krakowianie w dobie COVID-19?

Kraków to jedno z największych miast w Polsce, mieszka tu prawie 780 tysięcy osób. Z racji swojego potencjału akademickiego, ale również biznesowego z roku na rok stolica małopolski przyciąga kolejne osoby chcące mieszkać w grodzie Kraka. Sprawdzamy, jakie preferencje mieszkaniowe w dobie koronawirusa mają osoby poszukujące własnego M?

Dalej, ale taniej

Zainteresowanie mieszkaniami na peryferiach jest coraz silniej widoczne w preferencjach kupujących. Przyczyny tego stanu mogą mieć różne źródła. Faktem jest, że deweloperzy mają coraz większy problem z pozyskaniem nowych gruntów pod inwestycję, szczególnie w centrach miast. Jest więc zrozumiałe, że w odpowiedzi na zwiększające się zapotrzebowanie mieszkaniowe Polaków, inwestorzy przenieśli się z ofertą na obrzeża.

Osoby szukające własnego lokum widząc małą ilość ofert mieszkaniowych w centrum, swoje poszukiwania również kierują w stronę peryferii. Co więcej, często tego typu rozwiązanie jest dla nich po prostu korzystniejsze, bowiem inwestycje zlokalizowane z dala od centrum kuszą nabywców niskimi cenami. W niektórych przypadkach różnicę można liczyć w tysiącach złotych.  W przypadku Krakowa, według danych portalu RynekPierwotny.pl, średnia cena za mkw. na Starym Mieście to 12 772 zł, kiedy w Dębnikach to  „tylko” 8 639 zł za mkw.  Najtańsze mieszkania znajdziemy natomiast w Swoszowicach – 5 135 zł/mkw. oraz na Wzgórzach Krzesławickich - 6 673 zł/mkw.

Kameralnie jest fajnie

Niska cena to nie jedyny powód, żeby kupić mieszkanie na peryferiach. W inwestycjach znajdujących się poza centrum znajdziemy wiele projektów, które zaliczyć możemy do kameralnych. Niska zabudowa, mała ilość pięter, a także samych mieszkań, to coś co przyciąga teraz nabywców. Jest to widoczne również w wyborach użytkowników portalu RynekPierwotny.pl, którzy w ramach Rankingu Inwestycji, co trzy miesiące wskazują najlepsze inwestycje w danym regionie.

W Krakowie, w drugim kwartale, największym zainteresowaniem cieszyła się położona w Dębnikach inwestycja - Apartamenty Piltza. Projekt spełni oczekiwania zarówno tych, którzy szukają  mniejszego (do 36 mkw.) mieszkania pod inwestycje, jak i osób szukających większego mieszkania dla siebie. Mieszkania z tarasami mają nawet do 75 mkw.

Odpowiedzią na potrzeby osób, które cenią wyjątkowo kameralne projekty, będzie inwestycja Strumyk 1, która zajęła drugie miejsce w Rankingu. Nieruchomość znajdująca się w dzielnicy Czyżyny, posiada wyłącznie 13 mieszkań i jest położona przy Parku Lotników Polskich.

Powrót do natury

Bliskość natury zawsze była istotnym punktem na liście cech wymarzonego mieszkania, jednak istotną zmianą, której przyczyną jest w dużej mierze COVID-19,  jest większe zainteresowanie inwestycjami posiadającymi własny ogródek lub taras. Dostęp do tego typu udogodnień znajdziemy np. w inwestycji Murapolu Parki Krakowa, która zajęła trzecie miejsce w Rankingu.

Przy wyborze kondygnacji znaczenie mają również takie kwestie jak ekspozycja mieszkania względem całego osiedla, zagospodarowanie terenu czy układ i powierzchnia lokali. Są klienci, którzy preferują wyższe kondygnacje z uwagi na ciekawy widok z okna, a są tacy dla których kluczowe znaczenie ma dodatkowa przestrzeń w postaci ogródka. – podkreśla Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA

Możliwość posiadania własnego zakątka zieleni, daje więc gwarancję odpoczynku niezależnie od warunków sanitarnych, jak i pogodowych czy finansowych.

Więcej informacji na temat wyników Rankingu Inwestycji w Krakowie:
https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/krakow/ocena-q2-2020/

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka