czwartek, 9 lutego 2023 11:50

Jakie są najważniejsze zasady dotyczące profilaktyki próchnicy?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie są najważniejsze zasady dotyczące profilaktyki próchnicy?

Próchnica jest najbardziej powszechną chorobą zębów, mającą bezpośredni związek z nadmiernym spożywaniem cukrów. Zaczyna się od niewielkich ubytków czy zmian w strukturze zęba, a może skończyć się całkowitą jego utratą. Dlatego tak ważna jest profilaktyka próchnicy, regularne wizyty u dentysty i właściwe nawyki higieniczne.

Zęby, które są zaatakowane przez próchnicę, ulegają stopniowej demineralizacji. Na początku atakowane jest szkliwo, a następnie zębina, miazga i korzenie zębów. Proces zmiękczania tkanek zębowych odbywa się w wyniku działania toksyn i kwasów, które w jamie ustnej powstają podczas rozkładania cukrów. Dieta bogata w węglowodany, a dodatkowo uboga w wapń, fosfor i witaminy zwiększa więc ryzyko pojawienia się próchnicy. A gdy zostanie zaatakowany jeden ząb, bardzo szybko choroba przeniesie się na kolejne zęby, powodując spore ubytki w całej jamie ustnej.

Jak uniknąć próchnicy?

Próchnicy nie zawsze możemy w stu procentach uniknąć, gdyż spore znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Można jednak zminimalizować ryzyko jej pojawienia się. Bardzo ważne jest wprowadzenie zdrowych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej już u najmłodszych dzieci, dzięki czemu w dorosłym wieku mycie zębów będzie kwestią oczywistą. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po posiłkach. Fluor zawarty w pastach do zębów pomaga w odbudowaniu drobnych ubytków szkliwa. Dobrym nawykiem jest również nitkowanie zębów, które pozwala na usunięcie resztek pokarmu ze szczelin międzyzębowych i miejsc, gdzie nie docierają włókna szczoteczki. Przydatnym nawykiem w codziennej pielęgnacji są również płyny do płukania jamy ustnej, które mają działanie antybakteryjne i chronią przed osadem nazębnym.

Regularnie odwiedzaj stomatologa

Próchnica w początkowym stadium nie boli, co sprawia, że z rozwijającą się chorobą zębów często chodzimy przez dłuższy czas. Gdy zaczyna boleć, często jest to zaawansowane stadium choroby. I dopiero ból skłania nas do wizyty u dentysty, niejednokrotnie przesuwanej w czasie przez kolejne miesiące, a nawet lata. Tymczasem dobrą praktyką jest odwiedzanie stomatologa co pół roku. Dentysta w Kielcach, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy zrobi przegląd wszystkich zębów, a jeśli namierzy jakiekolwiek ubytki, może je wyleczyć we wczesnym, bezbolesnym stadium. Wysoki poziom higieny jamy ustnej w połączeniu z regularnymi wizytami u dentysty pozwolą na zminimalizowanie ryzyka zaawansowanej próchnicy.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka