środa, 3 listopada 2021 11:12

Jakie skutki uboczne po 3. dawce szczepionki przeciw koronawirusowi?

Autor Mirosław Haładyj
Jakie skutki uboczne po 3. dawce szczepionki przeciw koronawirusowi?

Od 2 listopada trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi mogą przyjąć wszyscy Polacy, którzy ukończyli 18 lat. Jakich skutków ubocznych można się spodziewać po szczepieniu?

Od wtorku (2 listopada) kolejną dawkę szczepionki przeciw koornawirusowi moga przyjmować wszyscy pełnoletni Polacy. Czy po trzeciej porcji preparatu można spodziewać się nowych skutków ubocznych? Z obserwacji wynika, że odczyny poszczepienne są dokładnie takie same, jak przy wcześniejszych dawkach.

Odczyny poszczepienne po trzeciej dawce są takie same, jakie były po dwóch poprzednich dawkach szczepionki. Najczęściej będą to łagodne odczyny w miejscu wstrzyknięcia – ból, zaczerwienienie. Mogą pojawić się objawy systemowe, czyli podwyższona temperatura, a nawet gorączka. Nie ma powodu do obaw. Po trzeciej dawce nie ma żadnych nowych, zaskakujących objawów

– wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z UMCS w Lublinie.

Wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu. Eksperci nie są w stanie jej przewidzieć.

– Byli tacy, którzy nie odczuwali absolutnie żadnych objawów, ale były też osoby skarżące się na gorączkę czy powiększone węzły chłonne. Trudno powiedzieć, jak zareagują po trzeciej dawce. Czy u tej samej osoby objawy się powtórzą, czy będą mniej lub bardziej nasilone? Tego nie wiemy

– tłumaczy dla wp.pl prof. Szuster-Ciesielska.

Ekspertka przekonywała, że jeden dzień wyjęty z życiorysu, a w zamian świadomość, że zyskuje się ochronę jest dla niej zyskiem.

– Zawsze ponosimy koszty swojej decyzji, więc rozważmy, czy ewentualnie jedno- lub dwudniowa niedyspozycja będzie argumentem przeciw szczepieniu.

Inf.: abczdrowie.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje