piątek, 4 października 2019 05:51

Jędrzejówka: Następcy Stanisława Augustyna

Autor Marzena Gitler
Jędrzejówka: Następcy Stanisława Augustyna

29 września wystawą sprzedażową zakończył się plener malarski Skansenie w Jędrzejkówce.

Podczas pleneru uczestnicy nie tylko mieli możliwość malowania wspólnie z prawdziwymi artystami, ale zapoznali się z twórczością Stanisława Augustyna, wybitnego malarza, rzeźbiarza i artysty.

Stanisław Augustyn urodził się w Jaworznej, w 1932 r. ożenił się i przeniósł do Żmiącej. Tworzył figurki, feretrony, rzeźby, płaskorzeźby i kapliczki, jest autorem wyposażenia kościoła w Laskowej. Zasłynął jako budowniczy kościołów w Królówce, rodzinnej Jaworznej i Krasnem. Zmarł po wypadku na budowie. Zdolności artystyczne odziedziczyły jego dzieci, będące absolwentami wyższych uczelni artystycznych. Syn Tadeusz tworzył w drewnie i w kamieniu krucyfiksy i kapliczki. Córka Jadwiga, mieszkająca w Żmiącej, jest uzdolnioną malarką.

Uczestnicy pleneru odwiedzili Krasne Lasosice, gdzie w latach 1935 -1938 Stanisław Augustyn budował kościół. W drodze do Królówki zatrzymali się w Tymbarku przy dawnej owocarni, przy budowie której również pracował oraz Łososinie Górnej przy pomniku legionistów, zwieńczonym imponującym orłem jego autorstwa. Zadumali się przy kościele w Królówce, przy budowie którego doszło do tragicznego wypadku w następstwie którego Stanisław Augustyn zmarł mając zaledwie 41 lat.

Młodzi ludzie rozwijali swoje talenty, kierując się uwagami i sugestiami swoich artystycznych opiekunów. Zwieńczeniem pleneru był uroczysty wernisaż, w trakcie którego młodzi twórcy zaprezentowali licznie przybyłym gościom prace powstałe w trakcie pobytu w Jędrzejkówce. Wyjątkowo wzruszającym akcentem wernisażu była obecność ostatniego żyjącego dziecka Stanisława Augustyna - pani Genowefy Kęder. I Plener Malarski w Jędrzejkówce będzie przypominać zasadzone z tej okazji drzewko.
Uczestników pleneru odwiedzili Przewodniczącej Rady Gminy Laskowa Anna Gurgul oraz Wójtowi Laskowej Piotr Stach. W podsumowaniu udział wzięli również Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej Joanna Michalik, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Zdzisław Pajor. Podziękowania skierowali organizatorzy również do Grzegorza Sołtysa kustosza kościółka na Podchełmiu w Grybowie.

Wsparcia finansowego udzielili: Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Gmina Laskowa.

Organizatorem pleneru, w którym udział wzięli chętni uczniowie ze szkół w Żmiącej, Laskowej i Kamionce Małej była Fundacja Nasze Dziedzictwo.

Marzena Gitler, foto: Powiat Limanowski

Limanowa - najnowsze informacje