piątek, 1 września 2023 13:56

Jedyne wydarzenie odbywające się w krzakach nad Popradem. Festiwal Pannonica na Sądecczyźnie

Autor Patryk Trzaska
Jedyne wydarzenie odbywające się w krzakach nad Popradem. Festiwal Pannonica na Sądecczyźnie

W Myślcu nad Popradem trwa 10. Jubileuszowy Festiwal Pannonica. Jest to największa w Polsce impreza poświęcona muzyce bałkańskiej i szeroko rozumianym karpackim rytmom, mierzona milionami uderzeń serca i ponad setką koncertów.

Są takie miejsca w środku niczego, które potrafią rokrocznie przyciągnąć tłumy ludzi. I choć Pannonica w tym roku zmieniła lokalizację, przenosząc się, zaledwie kilka kilometrów - z Barcic do Myślca – wciąż pozostaje imprezą, która odbywa się w krzakach nad Popradem. Festiwal od lat wyznacza koniec wakacji na Sądecczyźnie odgrywając odejście lata na trąbkach, helikonach i tubach.

Pannonica jest nie tylko jednym z największych i najważniejszych festiwali muzyki etnicznej i bałkańskiej w Polsce – jest także niezwykłym, bo prawdziwym i niebanalnym miejscem spotkań. Bo żywioł i koncerty to jedno, a codziennie życie w wiosce festiwalowej tętniące mega pozytywną energią twórczą to druga, jakże istotna i bogata warstwa, tworząca klimat Pannoniki. Festiwal od początków swojego istnienia jest imprezą przyjazną rodzinom z dziećmi, promuje ideę Slow Food i Slow Life, a jednocześnie płynie żywym, ognistym rytmem, kultur Nowej Europy, w pełnym szacunku dla natury i ducha ekologii.

Magia Festiwalu Pannonica tkwi w ludziach, którym, przynajmniej przez kilka dni, w żyłach zamiast krwi płynie żywy ogień. W zespołach, które tak chętnie grają na nadpopradzkiej scenie, w publiczności – różnorodnej narodowościowo, wielobarwnej, autentycznej w swojej fascynacji folklorem panońskim oraz w organizatorach – pasjonatach, którzy pracują z iście bałkańskim zacięciem, zarywając noce, aby wszystko grało w unisonie.

Pannonica jest bez wątpienia kulturalną wizytówką Sądecczyzny, afirmacją wielokulturowości i bogactwa kultur Nowej Europy. Nowa miejscówka – Myślec nad Popradem w gminie Stary Sącz to piękna, zielona enklawa, z długoletnią historią organizacji imprez kulturalnych – w latach 70’i 80’ odbywał się tu słynny KRAM – Konfrontacje Ruchu Amatorskiego Młodzieży, wydarzenie, które przyciągało gwiazdy polskich scen, estrady, teatru, sztuk plastycznych i początkujących mistrzów słowa, na czele z kultową postacią Jana Himilsbacha. I choć minęło wiele lat – miejsce to zachowało nieskrępowaną, pierwotną, twórczą energię.

Podczas 10. Festiwalu Pannonica w Myślcu nad Popradem zaprezentują się:

Piątek 1 września 2023
18.30 – 19.20  BudaPesme (HU)
19.35 – 20.40  Yagody  (UKR)
21.00 – 22.15  Dzambo Agusevi Orkestar  (MAC)
22.35 – 24.00  Dubioza Kolektiv   (BiH)

Sobota 2 września 2023
18.30 – 19.15  Los Kamer (MEX)
19.35 – 20.40  Daniel Lazar&Armir Mesković Duo (NOR)
21.00 – 22.10  Bubliczki (POL)
22.30 – 24.00  Mr. Żarko feat. Bojan Krstić Orkestar (GER/SRB/int)

fot. Dariusz Bielec

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka