niedziela, 26 września 2021 09:11

„Jesteś na kwarantannie”. Uwaga, to kolejny sposób oszustów!

Autor Aleksandra Tokarz
„Jesteś na kwarantannie”. Uwaga, to kolejny sposób oszustów!

Oszuści mają kolejny sposób. Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny. Wiadomości zawierają linki, odsyłające do rzekomo szczegółowych informacji na ten temat. Może to być próba wyłudzenia danych lub zainstalowania złośliwego oprogramowania. Zachowajmy czujność i ostrzeżmy innych!

Do użytkowników telefonów komórkowych coraz częściej trafiają wiadomości SMS o nałożeniu kwarantanny. W treści podany jest link do strony. Wiadomość jest skonstruowana w taki sposób, iż zmusza odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz. Uważajmy na tego typu linki, ponieważ jest to próba oszustwa i wyłudzenia danych!

GIS przypomina, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę, osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: „Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play.”

Fałszywe wiadomości tekstowe wraz z linkami dotyczą nie tylko kwestii kwarantanny. Zdarza się, że informują nas między innymi o wystawieniu e-recepty, odnalezienia portfela, dopłaty za przesyłkę. Kliknięcie w przesłany link prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji “Flash Player”. Aplikacja ta jest złośliwa, po instalacji dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy.

Pomysłowość oszustów nie zna niestety granic.

fot. GIS

Polska

Polska - najnowsze informacje