czwartek, 30 stycznia 2020 16:40

Dzisiaj „Biała Sobota” - bezpłatne porady, konsultacje i badania onkologiczne w całej Polsce

Autor Tomasz Stępień
Dzisiaj „Biała Sobota” - bezpłatne porady, konsultacje i badania onkologiczne w całej Polsce

Z okazji zbliżającego się XX Światowego Dnia Walki z Rakiem w sobotę 1 lutego w 28 ośrodkach onkologicznych w Polsce organizowana jest „Biała Sobota”. Wszystkie chętne osoby mogą skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych.

Program białej soboty obejmuje:

  • badania przesiewowe i inne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów,
  • porady onkologiczne,
  • wykłady i pogadanki o profilaktyce, wczesnym rozpoznawaniu i możliwościach skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stopniach zaawansowania;
  • edukację na temat Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (12sposobownazdrowie.pl).
- Proponujemy, aby przewodnim hasłem obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem był apel Polskiej Unii Onkologii i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu w naszym kraju do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej, stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

– mówi dr n. med. Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii

W Krakowie, w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie na ul. Garncarskiej 11 od godziny 9.00 na pacjentów czekać będą: psycholog i fizjoterapeuta.

Wykonywanie ewentualnych badań diagnostycznych i laboratoryjnych w zależności od decyzji lekarza.

Udzielanie wszelkich informacji z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia

Konsultacje w zakresie:
• chirurgii onkologicznej
• urologii onkologicznej
• ginekologii onkologicznej

Gdzie można skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji w innych ośrodkach? Jakich wykładów wysłuchać? Pełny program „Białej Soboty” można pobrać tutaj:

„Biała sobota”  w Centrach Onkologii - harmonogram

Nowotwory niezmiennie pozostają ważnym wyzwaniem zdrowia publicznego, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2017 roku w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało niemal 165 tys. osób.

Światowy Dzień Walki z Rakiem, który obchodzimy 4 lutego, jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.

Szczególnie zwracamy uwagę na groźny nałóg, jakim jest palenie tytoniu. Jak pokazują dane epidemiologiczne, jednym z najczęstszych czynników rakotwórczych nadal jest dym tytoniowy, którego potencjał działania na organizm porównywalny jest do metali ciężkich lub azbestu. W jednym papierosie znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze.

Leczenie uzależnienia od papierosów nie zawsze jest łatwym procesem, dlatego warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy, oferowanej przez specjalistów z Poradni Pomocy Palącym, działającej przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – nr telefonów: 801-108-108, 22 211 80 15, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-21:00 oraz w sobotę, godz. 9:00-15:00, jakrzucicpalenie.pl.

Przypominamy także, że możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych istnieje przez cały rok w ramach trzech programów badań przesiewowych:

  • wczesnego wykrywanie raka piersi -  mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata,
  • wczesnego wykrywania raka szyjki macicy - cytologia – dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata,
  • wczesnego wykrywania raka jelita grubego - kolonoskopia – dla kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata, wykonywana co dziesięć lat.

Więcej informacji na stronie planujedlugiezycie.pl w zakładce „bezpłatne badania”.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka