poniedziałek, 28 marca 2022 07:41

Już w piątek 50 uchodźców z Krakowa wyruszy do partnerskiego miasta

Autor Mirosław Haładyj
Już w piątek 50 uchodźców z Krakowa wyruszy do partnerskiego miasta

Odpowiadając pozytywnie na apel prezydenta Krakowa, szwajcarskie miasto partnerskie Solura przyjmie do siebie 50 uchodźców, którzy uciekając ze strefy wojny w Ukrainie znaleźli w Krakowie czasowe schronienie.

W piątek, 1 kwietnia, zorganizowany zostanie transport z Krakowa do tego urokliwego miasteczka. Zbiórka dla chętnych przy stadionie miejskim na ul. Reymonta 20 od godziny 14.30. Wyjazd jest zaplanowany o godz. 16.00.

Urząd Miasta Krakowa przygotował specjalną ulotkę w języku ukraińskim, w której osoby zainteresowane wyjazdem do Solury mogą znaleźć najważniejsze informacje na temat zakwaterowania, warunków pobytu, świadczeń i procedur oraz możliwości wsparcia oferowanego przez Miasto Solurę. Ulotki są dystrybuowane w punktach recepcyjnych.

W celu szybkiego i niebiurokratycznego przyznania ochrony Szwajcarska Rada Federalna uruchomiła status ochronny „S" dla Ukraińców uciekających przed wojną. Daje im to prawo pobytu w Szwajcarii bez konieczności przechodzenia zwyczajowej procedury azylowej. Uchodźcy uzyskają możliwość podejmowania pracy zarobkowej, podróży w obrębie strefy Schengen oraz nabędą prawo do korzystania z pomocy społecznej i opieki medycznej. Ponadto wszystkie dzieci w wieku szkolnym (4-16 lat) będą mogły uczęszczać do szkoły w Solurze.

Inf. i foto: UMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje