wtorek, 11 stycznia 2022 05:17

Kalwaria Zebrzydowska: Huk dobiegający z Zakłady Mebloform? Potrwa do lutego

Autor Głos 24
Kalwaria Zebrzydowska: Huk dobiegający z Zakłady Mebloform? Potrwa do lutego

Mając na względzie zdrowie mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz stan jakości powietrza, Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie przystąpił do realizacji projektu „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”.

Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Wynalazek może poprawić stan powietrza w naszej gminie. Reasumując, chodzi o rodzaj "działa", które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę - poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM 10 wystrzelony w górę nie będzie już groźny dla ich zdrowia.

Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem, lecz zdaniem naukowców AGH urządzenie sprawdzi się też w walce ze smogiem.

– W związku z powyższym, informujemy, iż od 10 stycznia 2022 r. do 15 lutego 2022 r. na terenie Zakładu Mebloform Sp. z o.o. zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II 5, 32-130 Kalwaria Zebrzydowska w godzinach od 7.00 do 20.00 może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie

– czytamy w komunikacie.

Planowane uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów.

– Z uwagi na nieprzewidywalność warunków pogodowych nie jesteśmy w stanie określić konkretnych dat oraz godzin uruchomienia generatora. Informacje o planowanych testach będą przekazywane za każdym razem na bieżąco na stronie internetowej Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej

– poinformowano na stronie UM Kalwaria Zebrzydowska.

Inf.: UM Kalwaria Zebrzydowska
Fot.: wikipedia.pl

Ekologia - najnowsze informacje