środa, 8 stycznia 2025 11:17, aktualizacja 19 godzin temu

Kalwaria Zebrzydowska: W sanktuarium podsumowano miniony rok. Padł rekord

Autor Mirosław Haładyj
Kalwaria Zebrzydowska: W sanktuarium podsumowano miniony rok. Padł rekord

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2024 roku odwiedziło ponad 1,8 miliona pielgrzymów i turystów, co oznacza wzrost o 200 tysięcy w porównaniu z rokiem poprzednim. Szczególną grupą byli pielgrzymi zagraniczni, przybywający nawet z odległych krajów, jak Japonia, Indie, czy Nikaragua. Największą reprezentację zagranicznych odwiedzających stanowili wierni ze Stanów Zjednoczonych.

Wielkie uroczystości, takie jak Misterium Męki Pańskiej, obchody Wniebowzięcia NMP oraz Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, przyciągnęły ogromne tłumy. W samym Wielkim Tygodniu sanktuarium odwiedziło ponad 170 tysięcy osób, a podczas Pielgrzymki Rodzin zgromadziło się w nim 85 tysięcy wiernych.

Ogólne statystyki za 2024 rok wyglądają następująco: 136 536 osób odwiedziło sanktuarium w grupach zorganizowanych, 24 716 pielgrzymów skorzystało z noclegów w Domu Pielgrzyma, 1 830 253 pielgrzymów i turystów przybyło łącznie w ciągu roku.

– Bardzo się cieszymy, że do kalwaryjskiego sanktuarium przybywają tak wielkie rzesze pielgrzymów. To dobry znak. Człowiek zawsze potrzebuje pokarmu dla ducha, potrzebuje stawiać pytania, które nosi w sobie i poszukuje na nie odpowiedzi. Są wśród nich takie, na które może odpowiedzieć tylko Bóg. I właśnie dlatego to dobry znak. Szukamy odpowiedzi w Bogu – mówi w rozmowie z Głosem24 rzecznik prasowy sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski i dodaje: – Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych – odpowiada Jezus kusicielowi, gdy ten chce Jego myślenie ograniczyć jedynie do potrzeb ziemskich. Kalwaria służy człowiekowi, a w niej Bóg karmi ludzkie serca i porządkuje to, co się nam w życiu posypało. Zapraszam do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jubileusze i nowe inicjatywy

W minionym roku oprócz cyklicznych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem sanktuarium, takich jak wielkie odpusty, czy pielgrzymki, odbywały się także ogólnopolskie uroczystości.

Centralne Uroczystości Wniebowzięcia NMP/Fot.: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, materiały prasowe
Centralne Uroczystości Wniebowzięcia NMP/Fot.: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, materiały prasowe

Wśród tych ostatnich trzeba wspomnieć przede wszystkim jubileusz 800-lecia stygmatyzacji św. Franciszka. W ramach obchodów poświęcono nowo wyremontowane budynki, a duże zainteresowanie wzbudziło Muzeum „Wiara i sztuka”. Również z tej okazji sanktuarium gościło Zarząd Generalny Zakonu Braci Mniejszych i dwa razy Ojca Generała Massimo Fusarelliego.

Ogólnopolskie obchody 800 – lecia stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu/Fot.: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, materiały prasowe
Ogólnopolskie obchody 800-lecia stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu/Fot.: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, materiały prasowe

Miniony rok, to także  25-lecie wpisania sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. – Zakończono prace konserwatorskie w ośmiu kaplicach na dróżkach kalwaryjskich, które były przeprowadzone wraz z remontem i powstaniem Centrum Dziedzictwa i Dialogu w ramach projektu "Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO", finansowanego ze środków EOG. Prowadzono także projekt "Szopka Bernardyńska Całoroczna", który uzyskał wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego – relacjonuje o. Bukowski.

  • Czytaj także:
Kalwaria Zebrzydowska wypiękniała. Zakończył się remont zabytkowych obiektów sanktuarium
Zakończył się remont 11 zabytkowych obiektów w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Renowacji dokonano w ramach projektu Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO. We wtorek (30 kwietnia) zakończono rozliczenia i dokonano podsumowania dokumentacji projektu „Dziedzictwo S…

Życie duchowe w sanktuarium

Sanktuarium pozostaje miejscem intensywnej modlitwy i życia duchowego. Wzrost liczby odwiedzających potwierdza, że Kalwaria Zebrzydowska niezmiennie przyciąga wiernych, pragnących ciszy, modlitwy i spotkania z Bogiem. – W sanktuarium przez cały rok sprawowane były sakramenty, szczególnie Eucharystia oraz sakrament pokuty. Wierni przybywali, by zostawić ciężary swojego życia, a wyjechać umocnionym łaską Boga. Sanktuarium żyje modlitwą i jest miejscem sprawowania kultu Bożego, czyli najważniejsza jest w nim chwała Boga wszechmogącego, który jest Panem czasu i historii – podkreśla o. Bukowski i dodaje: – Kalwaryjskie drogi omodlone przez tysiące pielgrzymów oraz bazylika z cudownym obrazem NMP Kalwaryjskiej są świętym miejscem oddanym Bogu, gdzie On przemawia do ludzkiego serca. W ciągłym wzroście przybywających do Kalwarii widać, jak bardzo człowiek potrzebuje ciszy, modlitwy i mocy Boga.

  • Czytaj także:

"Budowa szopki to wielkie wyzwanie". Ta jest jedną z największych i najpiękniejszych w Polsce

Fot.: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, materiały prasowe

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka