niedziela, 19 maja 2024 05:20

Kalwaria Zebrzydowska wypiękniała. Zakończył się remont zabytkowych obiektów sanktuarium

Autor Mirosław Haładyj
Kalwaria Zebrzydowska wypiękniała. Zakończył się remont zabytkowych obiektów sanktuarium

Zakończył się remont 11 zabytkowych obiektów w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Renowacji dokonano w ramach projektu Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO.

We wtorek (30 kwietnia) zakończono rozliczenia i dokonano podsumowania dokumentacji projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO". Wsparcie zostało udzielone z programu KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz z budżetu państwa.

Od 1 maja funkcjonuje mobilna gra terenowa "Złota Róża", która jest dostępna w 8 wersjach językowych. Jest ona przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Gra odbywa się na Dróżkach Kalwaryjskich i polega na udzielaniu poprawnych odpowiedzi na zadawane pytania, które wyświetlają się w odpowiednich punktach wędrówki.

– Pomimo tego, że oficjalne otwarcie instytucji jeszcze przed nami, w pomieszczeniach wyremontowanych budynków odbywają się już warsztaty oraz spotkania. Obecnie zrealizowano 6 edycji warsztatów plastycznych dla dzieci pt. "Sukienka dla Mamy" oraz dwie edycje zajęć pt. "Moje miejsce - moje dziedzictwo". Dzieci poznawały historię i walory swojej małej ojczyzny

– mówi w rozmowie z Głosem24 o. Tarsycjusz Bukowski i dodaje:

– Rozpoczął się także cykl wykładów dotyczących sztuki i architektury sanktuarium i okolic. Wszystkie informacje na temat projektu i wydarzeń są dostępne na stronie internetowej dziedzictwo.kalwaria.eu.

Muzeum, w którym organizowana jest wystawa pt. „Wiara i Sztuka”, będzie dostępne dla zwiedzających z początkiem czerwca.

– Wystawa opowiada o najważniejszych wątkach duchowości naszego Zakonu - tematyka pasyjna jest reprezentowana głównie przez obrazy i rzeźby. Wśród nich najcenniejszą jest XIV wieczna rzeźba Chrystus - Serafin. Kolejna sala jest poświęcona Kalwarii i Misterium Męki Pańskiej. W następnej wystawiono zabytkowe szaty liturgiczne oraz kielich i Mszał św. Jana Pawła II, których używał sprawując w sanktuarium ostatnią Mszę św. w Ojczyźnie. Jest też sala, w której prezentowane są eksponaty związane z bractwami gromadzącymi się przy naszych klasztorach. Znajdują się tam również pamiątki związane z rodziną Zebrzydowskich, np. Obraz Michała Archanioła, który był własnością Mikołaja Zebrzydowskiego, a także szkaplerz hetmana Stanisława Żółkiewskiego i Teofilii z Daniłowiczów, matki króla Jana III Sobieskiego

– przekazuje rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium.

Konserwację przeszły również znajdujące się w kaplicach na dróżkach ołtarze oraz wnętrza.

– Wymieniono posadzki, odnowiono stolarkę okienną oraz drzwi. Druga część remontu - dachy i elewacje będzie kontynuowana w miesiącach letnich, przy sprzyjających warunkach osuszaniu kaplic. Zawilgocenie budynków było bardzo wysokie, dlatego konserwatorzy zdecydowali o pozostawieniu kaplic przez dłuższy czas bez zewnętrznych tynków

– wylicza o. Tarsycjusz.

Kalwaryjskie Sanktuarium to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. "Polską Jerozolimę" ufundował w 1602 r. wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztorem, kościołem oraz dróżkami opiekują się bernardyni.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka