wtorek, 7 kwietnia 2020 15:25

Kamil Bortniczuk z Porozumienia idzie w ślady Gowina i odchodzi z rządu

Autor Katarzyna Domagała
Kamil Bortniczuk z Porozumienia idzie w ślady Gowina i odchodzi z rządu

Kamil Bortniczuk - do dziś wiceminister funduszy i polityki regionalnej - zapowiedział na konferencji prasowej, że składa dymisję ze swojego stanowiska. To już drugi polityk Porozumienia, który odchodzi z rządu. Pierwszym był Jarosław Gowin, który wczoraj podał się do dymisji ze stanowiska wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Kamil Bortniczuk na konferencji prasowej - w której uczestniczył również Jarosław Gowin - zapowiedział, że będzie próbował przekonywać opozycję do poparcia zmiany konstytucji, tak aby wybory prezydenckie nie mogły się odbyć 10 maja.

Jedynym narzędziem, które na dzisiaj mają posłowie jest zmiana konstytucji. Wszystkie inne narzędzia związane z wprowadzeniem któregokolwiek ze stanów nadzwyczajnych są w rękach Rady Ministrów. To był jeden z powodów, główny powód dymisji pana prezesa Jarosława Gowina z zajmowanej funkcji - powiedział poseł.

Dodał również, że Gowin jako wicepremier nie mógł być do końca wiarygodny w prowadzeniu rozmów politycznych z posłami, "skoro Rada Ministrów miała alternatywne rozwiązania".

Chciałem poinformować o tym, że również składam rezygnację ze swojej ministerialnej funkcji w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej, po to aby być podobnie wiarygodnym jak pan premier w rozmowach, do których mnie upoważnił - poinformował polityk Porozumienia.

Z kolei Jarosław Gowin poinformował, że rozpoczyna konsultacje ws. "zbudowania ponadpartyjnego, ponad podziałami rząd-opozycja poparcia dla projektu konstytucyjnego", który został złożony w poniedziałek w Sejmie i przewiduje przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata. Do rozmów z przedstawicielami opozycji w tej sprawie upoważnił Kamila Bortniczuka.

Źródło: PAP, RMF24.pl

Foto: Sejm RP

koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje