poniedziałek, 3 października 2022 12:06

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Autor Artykuł sponsorowany
Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Zmiana opon na zimowe to nie tylko kwestia swobodnego wyboru, lecz konieczność, zwłaszcza w miejscach, które są szczególnie narażone na mróz, śnieg i lód. Aby móc bezpiecznie poruszać się po drogach, które zimą zamieniają się w niebezpieczne lodowiska, warto pamiętać o zmianie opon z odpowiednim wyprzedzeniem. Kiedy jest dobry moment na odwiedzenie wulkanizatora? Zazwyczaj już w październiku i listopadzie, jednak ostatecznie zależy to od kilku czynników.

Czy polskie prawo wymusza na kierowcach zmianę opon?

Nie – w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, w Polsce nie ma ustawowego obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe. Prawdopodobnie m.in. to sprawia, że po naszych drogach wciąż porusza się wielu niefrasobliwych kierowców, którzy są zaskoczeni nadejściem zimy. Spora grupa jednak, szczególnie tych, mieszkających w chłodniejszych regionach kraju, dobrowolnie decyduje się zmieniać opony na przełomie sezonów. Nie dotyczy to kierowców, którzy poruszają się samochodami wyposażonymi w opony całoroczne.

Zmiana opon a warunki pogodowe

Pierwszym sygnałem sugerującym, że nadszedł czas na zmianę opon z letnich na zimowe jest załamanie pogody. Kiedy jesień rozkręciła się na dobre, a poranne przymrozki stają się standardem, nie zwlekaj dłużej ze zmianą opon. Już w listopadzie może zaskoczyć Cię sypiący przez całą noc śnieg, który rano będzie utrudniał wyjazd z posesji czy parkingu.

Wielu kierowców decyduje się na wymianę opon w Nowym Sączu w okresie 26. października – 13. listopada. To okres, w którym temperatury zaczynają spadać poniżej 7 stopni Celsjusza, a to oznacza, że mieszanki surowców wykorzystywane do produkcji opon letnich przestają się sprawdzać. Opony tracą przyczepność, łatwiej wpaść w poślizg, wzrasta spalanie paliwa.

Dlaczego zmienić opony na zimowe?

Opony zimowe powstają z innych surowców niż opony letnie. To mieszanka gumowa, w której spory udział ma naturalna żywica. Sprawia ona, że opony stają się bardziej elastyczne i wykazują lepszą przyczepność do podłoża, nawet gdy to jest oblodzone lub pokryte warstwą śniegu. Istotny jest też stosunkowo wysoki opór toczenia, gwarantujący krótszą drogę hamowania na trudnej nawierzchni. Nawet te kilka centymetrów robi ogromną różnicę dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Wybieraj dobre opony oznaczone symbolem M+S lub charakterystyczną śnieżynką. Te pierwsze są dobre na jazdę nie tylko po śniegu, ale też po błocie i innych grząskich nawierzchniach. Z kolei śnieżynka sugeruje, że opony są stricte zimowe i w takich warunkach sprawdzają się najlepiej.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka