wtorek, 17 listopada 2020 15:47

Kij do unihokeja - jak dobrać najlepszy?

Autor Artykuł sponsorowany
Kij do unihokeja - jak dobrać najlepszy?

Unihokej to gra przypominająca nieco tradycyjny hokej, jednak jest znacznie od niego bezpieczniejsza. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia zawodnika grającego w unihokej jest kij, który powinien być odpowiednio dobrany. O komforcie gry decyduje zarówno jego długość i sztywność, jak i materiały wykorzystane do produkcji. Kij do unihokeja powinien być dostosowane także do indywidualnych preferencji zawodnika pod względem sposobu trzymania. Odpowiedni dobór kija do unihokeja jest niezwykle ważny, dlatego decydując się na jego zakup, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Jak dobrać kij do unihokeja pod względem długości?

Długość kija do unihokeja ma bardzo duże znaczenie dla komfortu gry. Teoretycznie przy dłuższym drążku zyskać można na zasięgu, a przy krótszym swobodniej się pochylić. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Zbyt długi kij ogranicza precyzję zawodnika, utrudniając mu wykonywanie trafnych manewrów. Za krótkie kije wymuszają natomiast nadmierne wychylenie do przodu, co negatywnie wpływa na kręgosłup. Długość najlepiej adekwatnie dopasować do własnego wzrostu, w czym pomocne mogą się okazać różne tabele. Kij do unihokeja powinien sięgać ok. 2 cm powyżej pępka. Długość należy liczyć wyłącznie dla samej rękojeści, bez łopatki do prowadzenia piłki. Najpopularniejszy rozmiar kija do unihokeja to 96 cm, który najczęściej sugeruje się zawodnikom o wzroście 170-190 cm. Kije dłuższe (100 i 104 cm) przeznaczone są dla wyjątkowo wysokich graczy. Stosunkowo niskim zawodnikom o wzroście 160-175 cm poleca się długość 92 cm, a osobom mierzącym 150-160 cm - 89 cm. Z myślą o młodzikach produkowane są najkrótsze kije, odpowiednio o długości 65 cm dla dzieci mających 100-125 cm wzrostu, 75 cm dla 120-140 cm wzrostu oraz 80 cm dla 140-150 cm wzrostu.

Jak dopasować twardość kija?

Twardość kija do unihokeja to parametr, który określa jego giętkość i sztywność. W dużym stopniu decyduje o wygodzie gry, jednak kwestia jego doboru pozostaje indywidualna. Zawodnicy mają odmienne preferencje, a także różnią się budową ciała. Twardość kija wyrażana jest liczbowo i waha się od najtwardszej (23) do najbardziej giętkiej (40). Numery te określają milimetry, o które kij wygina się przy działaniu siły 300 N równej obciążeniu o masie 30 kg. Modele o niskich numerach, czyli twardsze, polecane są graczom o dużej sile rąk, a także osobom masywnie zbudowanym. Do ich zalet należy łatwość wykonywania mocnych, szybkich uderzeń w piłkę. Najbardziej miękkie kije do unihokeja przeznaczone są dla lżejszych zawodników. Nie zapewniają tak dobrego uderzenia, ale zyskują przewagę podczas prowadzenia piłki przy sobie. Odpowiednia twardość kija pozwala na lepsze wykorzystanie jego możliwości. Zbyt twardy nie będzie dostatecznie elastyczny przy uderzeniu, co spowolni prędkość strzału. Za miękki może się natomiast przesadnie wyginać, powodując skręcenie łopatki i utrudniając celność.

Łopatka kija do hokeja

Wybór odpowiedniej łopatki w kiju do unihokeja również jest bardzo ważny. Lżejszą łopatką dużo łatwiej grać, trzeba zwrócić również uwagę na kształt łopatki. Ich wybór w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji zawodnika. Wyróżnia się trzy rodzaje krzywizny: na pięcie, środku i czubku. Każda z nich wyróżnia się innymi właściwościami. Wygięcie środkowe łopatki jest najbardziej uniwersalne i popularne, a także dobre dla początkujących. Bardziej zaawansowani gracze mogą pokusić się o łopatki z krzywizną na czubku lub pięcie, które pozwalają na szybkie strzały, a także na wykonywanie różnych skomplikowanych sztuczek podczas gry. Warto zwrócić również uwagę na głębokość krzywizny – średnia głębokość krzywizny jest najbardziej uniwersalna i pomaga w kontrolowaniu krążka. Lekka i głęboka krzywizna wymagają większych umiejętności, dzięki lekkiej krzywiźnie ułatwione będzie wykonanie strzałów z klepy i backhandu, głęboka krzywizna ułatwi natomiast wysokie strzały wykonane z krótkiego dystansu.

Jaki kij do unihokeja kupić?

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na materiał wykonania kija do unihokeja, który decyduje o jego całościowej masie. Najczęściej do produkcji wykorzystuje się materiał kompozytowy, wykazujący dużą odporność i trwałość. Lepsze jakościowo modele powstają z włókien węglowych, cechujących się niższą masą. Kije dostępne w sklepie sportowym SPORT TRANSFER są mało podatne na obciążenia, a także dobrze absorbują wstrząsy i uderzenia. Wykonane są także z najwyższej jakości materiałów. Kolejna kwestia dotyczy odpowiedniego dostosowania sposobu trzymania kija do własnych preferencji - z wyżej ulokowaną prawą lub lewą ręką. Warto samodzielnie ocenić, która pozycja jest wygodniejsza. Osobom trzymającym lewą rękę niżej polecane są kije z łopatką zagiętą w lewo, a w przypadku niższej pozycji ręki prawej - kije z łopatką zgiętą w prawo.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka