Ponad 10 kobiecych posągów i pomników ubranych w folię NRC pojawiło się w kilku polskich miastach. To znak protestu przeciwko pushbackom, których doświadczają młode kobiety i nastoletnie uchodźczynie z Somalii.
W miniony weekend aktywiści (Człowiek z Lasu, Mateusz Rybak) uratowali jedną z nastolatek. Nieprzytomną 16-letnią uchodźczynię zawieźli na SOR. Ich zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, tak jak wcześniej w przypadku młodej kobiety ze złamaną nogą, że polskie służby zabiorą ją ze szpitala i przerzucą ponownie, nielegalnie, przez płot na granicy do Białorusi.
Ta nastolatka była dzisiaj 50 osoba ktorej udało się pomoc . Centrum Ratownictwa
Opublikowany przez Człowika Lasu Niedziela, 2 czerwca 2024
Kilka dni temu ukazało się wspólne oświadczenie kilkunastu organizacji pomocowych o dramacie, jaki rozgrywa się na granicy.
Publikujemy wspólne oświadczenie organizacji pomocowych w sprawie sytuacji na pograniczu:
Opublikowany przez POPH - Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne Wtorek, 28 maja 2024
Pod zeszłotygodniowym apelem Strajku Kobiet do Donalda Tuska o zajęcie się tą sprawą podpisało się ponad 3000 osób.
Jak informują ochotnicy, pomagający nielegalnym imigrantom, na granicy trwa koszmar: od kilku tygodni próbuje się przedostać do Polski kilkadziesiąt młodych kobiet z Somalii. Są one od kilku tygodni przepychane przez polskie i białoruskie służby przez granicę. "Są to bardzo młode kobiety i nastolatki, prawdopodobnie ofiary handlu ludźmi, które trafiły na polsko - białoruską granicę nie z własnej woli, ale zostały sprzedane, albo porwane, a potem porzucone przy granicy. Cierpią na granicy z głodu, pragnienia, wycieńczenia, braku leków, ale nie tylko - pushbacki to także bicie, a w przypadku kobiet to również wykorzystywanie seksualne" - informuje Ogólnopolski Strajk Kobiet w komunikacie, który został przesłany mediom.
- Siostry, córki, przyjaciółki, to mogłaby być każda z nas. Jeśli ktokolwiek uważa, że nie, że nas, Polek, to nie dotyczy, to znaczy, że nie rozumie, czym jest wojna, przemoc, koszmar biedy i wyzysku - mówi Daria Sudoł. - Tak jak zawsze głosuję w wyborach, teraz się poważnie zastanawiam. Zagłosuję tylko na taką osobę, dla której prawa człowieka nie są pustym frazesem albo trampoliną do wyższych stołków. Czy jest ktoś taki? - pyta Agnieszka Czerederecka.
Protesty na ulicach
We wtorek, 4 czerwca w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu oraz we Wrocławiu odbędą się pokojowe protesty pod hasłem "Polsko, bądź ludzka". "Wolność jest dla wszystkich, nie tylko dla wybranych. Solidarność dotyczy wszystkich, nie tylko tych o odpowiednim kolorze skóry. Praworządność jest pustym hasłem, jeśli istnieją ludzie systemowo pozbawiani praw człowieka. Bezprawie na granicy polsko-białoruskiej, zapoczątkowane przez rząd PiS, jest w pełni kontynuowane przez rząd koalicyjny. Sprzeczne z prawem międzynarodowym wywózki nie powstrzymują migracji, ani nie zwiększają bezpieczeństwa Polski. Ofiarami - nierzadko śmiertelnymi - są najsłabsi, najmniej zaradni lub najbardziej pechowi, a beneficjentami głównie przemytnicy. Upominamy się w szczególnym dniu 4 czerwca najbardziej właśnie o tych najsłabszych: kobiety, chorych, rodziny z małymi dziećmi, dzieci bez opieki, przebywające za płotem granicznym, ale ciągle na polskiej ziemi. Bez pomocy medycznej, jedzenia, często bez pitnej wody, bez nadziei. Polsko, bądź ludzka! Polsko, pozwól im żyć! Stań z nami 4 czerwca na Krakowskim Przedmieściu, by wystąpić w ich imieniu" - apelują organizatorzy.
Akcja rozpocznie się o godz. 17 w pobliżu kościoła św. Anny w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 66).
Dziś z inicjatywy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet symbolizujące uchodźczynie, okryte folią pomniki kobiet. pojawiły się w kilku miastach i miejscowościach całej Polski.
Osinów Dolny (najbardziej wysunięta na Zachód miejscowość w Polsce, 2 km od granicy niemieckiej):

Wrocław


Pomnik “Macierzyństwo” - kobieta z niemowlęciem

Bielsko - Biała
Pomnik Kazimiery Alberti, poetki
Pomnik “Poczytaj mi mamo”
Toruń


Ostrów Wlkp.

Warszawa

fot. Ogólnopolski Strajk Kobiet