środa, 17 listopada 2021 10:29

Kolejny fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Autor Aleksandra Tokarz
Kolejny fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Tarnowskie muzeum od lat prowadzi poszukiwania, mające na celu odnalezienie, identyfikację, a także jeśli to możliwe nabycie kolejnych fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej". Zbiory muzeum wzbogaciły się o kolejny fragment. Wszystkie prezentowane są w „Galerii Panorama” mieszczącej się w budynku dworca kolejowego w Tarnowie.

Nowo zakupiony obraz o wymiarach 60 x 116 cm stanowi jedną z centralnych scen „Panoramy”. Rozgrywa się ona nieco z tyłu, jednak w bezpośredniej bliskości jej serca – sztabu gen. Bema. Na kompozycji uchwycony został moment zaprzęgania koni przez znajdujących się obok dwóch żołnierzy. W tle ze spowitego pola bitwy wyłaniają się sylwetki węgierskich huzarów.

„Panorama Siedmiogrodzka” była wielkoformatowym dziełem, które powstało na zamówienie węgierskie, z zamiarem uczczenia 50. rocznicy węgierskiego powstania narodowego. Upamiętnienia bitwę o stolicę Siedmiogrodu – Sybin (11 marca 1849 r.), w trakcie której powstańcze wojska pod dowództwem gen. Józefa Bema, odniosły zwycięstwo nad przeważającymi wojskami austriackimi i węgierskimi.

Prace nad stworzeniem „Panoramy” prowadził zespół kierowany przez Jana Stykę. Po raz pierwszy zaprezentowano ją we Lwowie we wrześniu 1897 r. Ostatecznie, po licznych perypetiach została pod kierunkiem samego Styki pocięta na kawałki. Poszczególne fragmenty, zostały sprzedane jako obrazy sztalugowe.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych. Za obraz tarnowskie muzeum zapłaciło 116 tysięcy złotych.

fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje