czwartek, 18 listopada 2021 10:34

Kolejny sąsiad zaostrza restrykcje. Co z Polską?

Autor Aleksandra Tokarz
Kolejny sąsiad zaostrza restrykcje. Co z Polską?

Zaostrzenie przepisów dla osób niezaszczepionych szykują Czechy. Oficjalna informacja na ten temat ma pojawić się dzisiaj. Od poniedziałku u naszych południowych sąsiadów nie będzie już można pokazać negatywnego wyniku testu, by skorzystać z niektórych usług, czy wziąć udział w imprezach masowych. Na wstęp liczyć będą mogły wyłącznie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Eksperci sugerowali czeskiemu rządowi, by ten zastanowił się nad wprowadzeniem lockdownu i zakazu przemieszczania się dla osób niezaszczepionych. Ostatecznie jednak zdecydowano się na tzw. model bawarski.

Osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciw Covid-19 będą mogli się przemieszczać, jednak nie wejdą na wiele imprez masowych, a także nie skorzystają z wielu usług, jak na przykład gastronomia. W nocy z niedzieli na poniedziałek będzie można zrobić to wyłącznie po okazaniu szczepienia bądź zaświadczenia o przebyciu choroby.

Podobne restrykcje wprowadzono wcześniej w Niemczech czy Francji. W zależności od kraju osoby, które nie przyjęły szczepionki nie mają prawa wstępu do niektórych miejsc publicznych 0 kin, teatrów, na stadiony sportowe czy do restauracji. Kilka dni temu natomiast ogólnokrajowy lockdown dla osób niezaszczepionych wprowadziła Austria.

Jak będzie w Polsce? Na razie rząd nie zamierza zmieniać zasad. Efektem jest sytuacja, w której osoby zaszczepione mają bardzo nieliczne przywileje względem tych, którzy szczepionki nie przyjęli.

koronawirus najnowsze informacje

inf. Business Insider, fot. ilustracyjne/pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje