poniedziałek, 27 marca 2023 11:11

"Działania PiS to paraliż i zabijanie Komisji Rewizyjnej." Opozycja powołuje wspólny zespół kontrolny

Autor Marzena Gitler
"Działania PiS to paraliż i zabijanie Komisji Rewizyjnej." Opozycja powołuje wspólny zespół kontrolny

Radni sejmiku z opozycji powołali zespół "Przejrzysta  Małopolska", który będzie prowadził niezależne kontrole działalności jednostek podległych Samorządowi Województwa Małopolskiego. To reakcja na odwołanie przez PiS przewodniczącego komisji rewizyjnej Krzysztofa Nowaka z KO.  

Krzysztof Nowak był szefem komisji rewizyjnej sejmiku od początku kadencji. Funkcję stracił w styczniu br. Zdaniem radnych z KO naraził się PiS-owi kontrolując wydatki na promocję marszałka Witolda Kozłowskiego i informując o nieprawidłowościach. Już w grudniu radni z opozycji zapowiedzieli, że w przypadku jego odwołania zgłoszą ponownie jego kandydaturę na przewodniczącego komisji rewizyjnej, bo zgodnie ze statutem, przywilej zgłaszania przewodniczącego tej komisji przysługuje największemu klubowi opozycji. Tak też zrobili, ale radni PiS zagłosowali przeciwko Nowakowi i komisja nadal nie ma przewodniczącego.

Dziś, przed sesją sejmiku małopolskiego radni z opozycji poinformowali o utworzeniu niezależnego zespołu kontrolnego „Przejrzysta  Małopolska”. Jego celem jest troska o uczciwy, działający w granicach  prawa i podejmujący zasadne i transparentne decyzje samorząd wojewódzki. Zespół składa się z reprezentantów różnych środowisk politycznych. W skład zespołu wchodzą radni Krzysztof Nowak (PO) - przewodniczący, Tomasz Urynowicz (radny niezależny) i Stanisław Sorys (PSL).

- Działania PiS to paraliż i zabijanie Komisji Rewizyjnej, która jest powołana, aby patrzeć władzy na ręce - mówił Krzysztof Nowak. Podkreślił też, że inicjatywa "Przejrzysta Małopolska" to pierwszy w Polsce niezależny zespół kontrolny.

W ramach prac zespołu uruchomili dedykowaną stronę przejrzystamalopolska.pl. Za jej pośrednictwem każdy mieszkaniec Małopolski może zgłosić wszelkie nieprawidłowości, związane z działalnością jednostek podległych Samorządowi Województwa Małopolskiego. - W każdej sprawie zapewniamy pełną anonimowość! - dodał Nowak.

fot. Fb. Przejrzysta Małopolska

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka