sobota, 3 grudnia 2022 13:48

Podejrzana przesyłka w ukraińskim konsulacie. Zaalarmowano służby

Autor Mirosław Haładyj
Podejrzana przesyłka w ukraińskim konsulacie. Zaalarmowano służby

2 grudnia do konsulatu generalnego Ukrainy w Krakowie trafiła podejrzana  przesyłka. Wydobywająca się z niej woń chemikaliów sprawiła, że pracownicy placówki zaalarmowali policję i straż pożarną. Zdaniem Ołeha Nikołenko, rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy jest to element "dobrze zaplanowanej kampania terroru i zastraszania ukraińskich ambasad i konsulatów".

Nikołenko we wpisie na Facebooku poinformował, że w sześciu krajach Europy do ukraińskich konsulatów trafiły "zakrwawione paczki" w których znajdowały się oczy zwierząt:  

"Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii zakrwawione paczki dotarły do ​​ambasad Węgier, Holandii, Polski, Chorwacji, Włoch, Austrii, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie oraz konsulatu w Brnie. Zawierały oczy zwierząt. Opakowania były nasączone płynem."

Małopolska policja potwierdziła, że w piątek 2 grudnia, otrzymała zgłoszenie w sprawie tajemniczej przesyłki, która trafiła do Konsulatu Ukrainy w Krakowie, jednak zdementowała informację, jakoby miały się w niej znajdować zwierzęce oczy. Powodem zgłoszenia była chemiczna woń nieznanej substancji jaka wydobywała się z niej wydobywała. Na miejsce oprócz policjantów wezwano także strażaków. Ci ostatni stwierdzili, że nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Przesyłkę zabezpieczono, została skierowana do dalszych badań.

Ołeh Nikołenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w swoim wpisie zaznaczył, że "strona ukraińska współpracuje z organami ścigania innych krajów w celu zbadania wszystkich przypadków gróźb, identyfikacji osób zaangażowanych i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości". Poinforował także, że "z rozkazu Dmytra Kuleby we wszystkich ukraińskich ambasadach i konsulatach zastosowano wzmożone środki bezpieczeństwa". POnizej prezentujemy pełną treść komunikatu.

Ukraińskie ambasady i konsulaty nadal otrzymują pogróżki. Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii zakrwawione paczki dotarły do ​​ambasad Węgier, Holandii, Polski, Chorwacji, Włoch, Austrii, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie oraz konsulatu w Brnie. Paczki zawierały oczy zwierząt. Same opakowania były nasączone płynem o charakterystycznym kolorze i odpowiednim zapachu. Badamy znaczenie tego przesłania.
Zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora w Watykanie, ambasada w Kazachstanie otrzymała zgłoszenie o ataku minowym, które później nie zostało potwierdzone.
Ambasada w USA otrzymała list z kserokopią krytycznego artykułu o Ukrainie, ale jak większość innych kopert, ten list przyszedł jednocześnie z innymi z terytorium jednego kraju europejskiego.
„Mamy powody sądzić, że ma miejsce dobrze zaplanowana kampania terroru i zastraszania ukraińskich ambasad i konsulatów. Nie mogąc powstrzymać Ukrainy na froncie dyplomatycznym, próbują nas zastraszyć. Jednak od razu mogę powiedzieć, że te próby są bezużyteczne. Będziemy nadal skutecznie działać na rzecz zwycięstwa Ukrainy” – podkreślił minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.
Ukraińscy dyplomaci będą z powodzeniem kontynuować prace nad wzmocnieniem zdolności obronnych Ukrainy i zapewnieniem Ukraińcom niezbędnego sprzętu energetycznego do przetrwania zimy.
Strona ukraińska współpracuje z organami ścigania innych krajów w celu zbadania wszystkich przypadków gróźb, identyfikacji osób zaangażowanych i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości.
Z rozkazu Dmytra Kuleby we wszystkich ukraińskich ambasadach i konsulatach zastosowano wzmożone środki bezpieczeństwa.
Wzywamy zagraniczne rządy do zagwarantowania maksymalnej ochrony ukraińskim placówkom dyplomatycznym zgodnie z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych.

Українські посольства та консульства продовжують отримувати погрози. Після теракту в Іспанії до посольств в Угорщині,...

Opublikowany przez Oleg Nikolenko Piątek, 2 grudnia 2022

Inf.: Radio Kraków, Facebook

Kraków

Kraków - najnowsze informacje