poniedziałek, 9 listopada 2020 15:25

Rabka-Zdrój: Szpital prosi o pomoc. Brak pieniędzy na sprzęt do opieki nad zakażonymi

Autor Mirosław Haładyj
Rabka-Zdrój: Szpital prosi o pomoc. Brak pieniędzy na sprzęt do opieki nad zakażonymi

Pacjenci zakażeni koronawirusem będą leczeni na specjalnie utworzonym oddziale. Od 16 listopada będzie on wyposażony w 30 łóżek.

Szpital Miejski w Rabce-Zdrój na stworzonym do opieki nad chorymi na koronawirusa oddziale od 16 listopada pomieści 30 pacjentów. Placówka boryka się jednak z brakiem funduszy na zakup sprzętu do terapii tlenowej wysokoprzepływowej. W związku z tym prezes zarządu placówki zaapelował za pośrednictwem strony internetowej o pomoc w jego zakupie. Cena jednego zestawu wraz z dodatkowym osprzętem wynosi 20 tysięcy zł. Poniżej pełna treść komunikatu.

Szanowni Państwo,
Szpital Miejski w Rabce-Zdrój zgodnie z zaleceniami wojewody podjął się stworzenia oddziału zajmującego się pacjentami z Covid-19. Początkowo uruchomiliśmy 18 łóżek, od 16 listopada zwiększamy liczbę łóżek do 30 (w tym 2 łóżka respiratorowe). Nasz szpital cały czas zajmuje się 45 pacjentami najbardziej narażonymi na powikłania, czyli osobami przebywającymi w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Oddziale Paliatywnym.
Infekcja Covid-19 dla osób obciążonych chorobami współistniejącymi to olbrzymi ryzyko rozwinięcia niewydolności oddechowej, konieczności intubacji i prowadzenia zastępczej wentylacji mechanicznej. Miejsc na Oddziałach Intensywnej Terapii w Małopolsce praktycznie nie ma.
Chcąc zapobiegać tej sytuacji najlepszym możliwym rozwiązaniem, które może uratować pacjentów przed respiratorem jest włączenie terapii tlenowej wysokoprzepływowej. Sprzęt umożliwia komfortowe podawanie odpowiednio stężonego tlenu i nawilżonej mieszanki oddechowej w szerokim zakresie przepływów. Cena jednego zestawu wraz z dodatkowym osprzętem to 20 tysięcy zł.
Im więcej zestawów zakupimy, tym większą ilość pacjentów będziemy w stanie uchronić przed koniecznością wentylacji mechanicznej przy użyciu respiratora.
Oczywiście staramy się o dodatkowe środki celem zakupu tych urządzeń. Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wpłaty darowizn celowych na zakup tych urządzeń. To nie będą zmarnowane pieniądze. W przyszłości, jeżeli tylko sytuacja epidemiologiczna się unormuje, wykorzystamy je dla pacjentów na naszych oddziałach lub po zabiegach operacyjnych.
Numer konta: 26 1130 1150 0012 1289 1820 0002
Z góry dziękuję,
Witold Latusek
Prezes Zarządu

Inf. i foto: Szpital w Rabce

Podhale

Podhale - najnowsze informacje