piątek, 25 września 2020 17:06

Koronawirus w szkołach. Gdzie najwięcej zakażonych?

Autor Marzena Gitler
Koronawirus w szkołach. Gdzie najwięcej zakażonych?

Czy otwarcie szkół wpłynęło na wzrost zakażeń koronawirusem? Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że tak się stało. W Małopolsce najbardziej dotknięte zakażeniami w szkołach są powiaty tatrzański, nowotarski, olkuski i miasto Kraków, ale ogniska w pojedynczych szkołach są również w powiecie wadowickim i limanowskim.

Z danych WSSE w Krakowie wynika, że ogniska zakażeń są obecnie w 16 placówkach w 7 powiatach. Zakażonych jest 125 uczniów, nauczycieli i ich bliskich a 884 uczniów i nauczycieli jest na kwarantannie. Najgorsza sytuacja jest w powiecie tatrzańskim. Tu do zakażeń koronawirusem doszło już w 6 placówkach. Zakażonych w sumie jest 20 uczniów, nauczycieli i ich bliskich, a 238 uczniów i nauczycieli jest na kwarantannie. Dwie osoby trafiły do szpitala. Przypadków może być więcej, bo wśród ognisk jest też nowe w Szkole Podstawowej w Rzepiskach (gm. Bukowina Tatrzańska) i Szkole Podstawowej w Gliczarowie Górnym (gm. Biały Dunajec), gdzie sytuacja jest rozwojowa.

Przypominamy, że burmistrz Zakopanego wnioskował o wprowadzenie nauczania zdalnego w prowadzonych przez niego placówkach. Niestety, sanepid ostatecznie nie wyraził na to zgody. Wiecej o aktywnych ogniskach koronawirusa w powiecie tatrzańskim napisalismy tu:

Podhale. Koronawirus szaleje w szkołach. Wiemy, gdzie są ogniska
Sześć ognisk zakażeń znajduję się w tatrzańskich szkołach. Sytuacja jest dynamiczna i wciąż się rozwija. Na kwarantannie przebywa kilkadziesiąt osób. Nowe ogniska powstały w Szkole Podstawowej w Rzepiskach i Gliczarowie Górnym. Nowe ognisko zakażeń powstało w Szkole Podstawowej w Rzepiskach. Zakaż…

Ze skutkami spowodowanymi otwarciem szkół zmagają się też mieszkańcy powiatu nowotarskiego. Tu ogniska koronawirusa powstały w 3 placówkach, w tym w przedszkolu w Chabówce. Zakażonych w sumie jest 19 uczniów i nauczycieli. To dane dotyczące tylko osób z powiatu tatrzańskiego. Na kwarantannie jest 84 uczniów i nauczycieli.

Nowy Targ. Czy sytuacja w szkołach jest opanowana?
W powiecie nowotarskim koronawirus szaleje w szkołach i przedszkolach. Każdego dnia przybywa kolejnych zakażeń. Sprawdziliśmy ich aktualny stan. WSSE w Krakowie poinformowała, że w powiecie nowotarskim znajdują się trzy ogniska zakażeń. Jedno z nich powstało w Przedszkolu “Semaforek” w Rabce Zdró…

Od ogniska w Miejskim Przedszkolu w Bukownie zaczął się gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w powiecie olkuskim. Zakażonych w sumie jest już 41 uczniów i nauczycieli w 4 placówkach w Bukownie, Podlipiu i Olkuszu. 497 osób jest obecnie na kwarantannie.

Ogniska koronawirusa występują też w Krakowie Tu zdecydowanie najgorsza sytuacja jest w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 2 im. Noblistów Polskich przy ul. Pachońskiego. Tu zakażone są już 22 osoby (19 uczniów i nauczycieli i 3 osoby z kontaktu domowego) a na kwarantannie jest 300 osób.

90 osób (uczniów i nauczycieli) jest na kwarantannie z powodu zakażenia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Pallottiego na os. Krakowiaków. Tu zakażenie potwierdzono już u 5 osób, ale jak informuje sanepid, sytuacja jest rozwojowa.

Już 9 zakażeń (8 uczniów i nauczycieli oraz 1 osoba z kontaktu) wykryto w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie. To zarówno osoby z Krakowa jak i powiatu krakowskiego. Mimo to tylko 3 osoby skierowano na kwarantannę.

Ognisko koronawirusa powstało też w Zespole Szkół Elektrycznych przy ul. Kamieńskiego w Krakowie. Tu zakażonych jest dwóch uczniów i jedna osoba z kontaktu domowego.

To oczywiście nie wszystkie krakowskie szkoły, gdzie doszło do zakażenia. Takich, gdzie zakażenie wykryto u pojedynczego ucznia lub nauczyciela i jedna lud dwie klasy trafiły na kwarantannę lub nadzór epidemiczny jest znacznie więcej.

Ogniska w pojedynczych placówkach powstały też w powiatach limanowskim i wadowickim.

W Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej zakażone są 3 osoby, a 112 przebywa na kwarantannie. W powiecie wadowickim, gdzie koronawirusa wykryto u pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wadowicach.

Wadowice. Zawieszono zajęcia w Poradni Pedagogicznej - mamy nowe ognisko?
W Wadowicach pojawiło się kolejne ognisko koronawirusa. Tym razem jest to Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wadowicach. Z ogniska – Poradnia Psychologiczna-Pedagogiczna w Wadowicach, pochodzą na dzień dzisiejszy trzy zakażenia. W kwarantannie znajduje się obecnie 25 osób. Zakażenia wykryto wśr…

Najwięcej w Małopolsce?

Wielu wójtów i burmistrzów miało obawy przed otwarciem szkół i powrotem uczniów do normalnych zajęć. Jeszcze większe zastrzeżenia mieli rodzice i sami nauczyciele. Po 25 dniach od edukacyjnego eksperymentu MEN i resortu zdrowia widać już jego skutki. Padają kolejne rekordy zakażeń w Polsce. Podobnie jest w naszym województwie.

Przypominamy, że 21 września - zaledwie 4 dni temu w 106 szkołach prowdzono nauczanie zdalne lub hybrydowe. 57 to opinie z ostatniego tygodnia (15-21 września). Dziś takich szkół jest już 150!  Co ciekawe, w całym kraju jest ich 399 (od 23 września przybyło 109!) a 1/4 z nich w Małopolsce. Czyżby po weselach to szkoły miały stać się głównym powodem wzrostu zakażeń w naszym województwie?

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje