sobota, 26 września 2020 12:55

Koronawirus wygrał z kolędą. Kościół rezygnuje z wizyt duszpasterzy w tradycyjnej formie

Autor Tomasz Stępień
Koronawirus wygrał z kolędą. Kościół rezygnuje z wizyt duszpasterzy w tradycyjnej formie

Decyzję o tym, że w tym roku nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych w domach wiernych podjęła archodziecezja katowicka. Komunikat w tej sprawie wydał Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii Metropolitalnej.

– Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy – czytamy w komunikacie archidiecezji.

W zamian za to, jak informuje Radio eM, rozgłośnia archidiecezji katowickiej, pojawi się nowa, nietypowa forma modlitwy – w okresie Bożego Narodzenia odprawiane będą msze święte w intencji parafian z poszczególnych ulic.

– Jednocześnie zachęcamy duszpasterzy do celebracji w okresie Bożego Narodzenia (jeśli to konieczne – także w czasie Adwentu) Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych – brzmią zalecenia katowickiej kurii.

Decyzję katowickiej aechidiecezji skrytykował ojciec Dariusz Kowalczyk SJ jezuita i teolog, wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. – Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Katowicach poinformował, że z powodu „sytuacji epidemicznej” w tym roku nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych w domach wiernych archidiecezji katowickiej. A tak się mówi w ostatnich latach o Kościele wychodzącym… – napisał w mediach społecznościowych.

koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje