W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zainstalowano specjalistyczną antenę, która umożliwi komunikację z satelitami.
Antena znajduje się na dachu Centrum Technologii Kosmicznych i będzie wykorzystywana do śledzenia najmniejszego polskiego satelity, HYPE, który w styczniu zostanie wysłany na orbitę.
Wykorzystanie sprzętu
Instalacja anteny odbyła się z użyciem specjalistycznego dźwigu, który wyniósł urządzenie na dach budynku. Na co dzień w tym miejscu pracują konstruktorzy satelity HYPE, w tym młodzi naukowcy zrzeszeni w kole naukowym SatLab.
Antena o średnicy 4,5 m i wadze 105 kg jest przystosowana do odbierania i nadawania sygnałów w amatorskich pasmach 70 cm i 13 cm, co pozwoli na dwukierunkową komunikację z satelitą i zbieranie danych z jego pokładu.
Znaczenie dla badań
Według prof. Tadeusza Uhla dyrektora Centrum Technologii Kosmicznych AGH, antena stanowi cenne narzędzie naukowe i edukacyjne. Dzięki uzyskanym z niej danych, studenci, doktoranci i pracownicy uczelni będą mogli realizować projekty związane z inżynierią kosmiczną, korzystając z informacji pochodzących z kosmosu. Antena umożliwi również stałą obserwację ruchów satelity na orbicie LEO, co będzie miało znaczenie w rozwijaniu sektora kosmicznego w Polsce.
Antena z funkcjami meteorologicznymi
Nowy sprzęty jest wyposażony w stację pogodową, która zbiera dane dotyczące prędkości wiatru, temperatury i innych warunków atmosferycznych. Te informacje pozwolą użytkownikom na odpowiednią korektę ustawienia anteny, chroniąc ją przed negatywnymi skutkami ekstremalnej pogody lub silnego wiatru.
Takie rozwiązania są szczególnie istotne w kontekście małych satelitów, gdzie każda sekunda kontaktu z Ziemią jest na wagę złota. Wprowadzenie tej technologii znacząco podnosi zdolności badawcze AGH i umacnia pozycję uczelni jako ośrodka rozwijającego technologie kosmiczne w Polsce – precyzuje prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.
Prace nad satelitą
Koło naukowe SatLab, które pracuje nad najmniejszym polskim satelitą, planuje wynieść HYPE na orbitę we wtorek 14 stycznia. Misja satelity potrwa około pół roku. Dotychczasowe prace młodych naukowców obejmowały opracowanie podsystemów satelity, w tym komputera pokładowego, instrumentów naukowych, a także systemów zasilania i komunikacji z jednostkami naziemnymi.
Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć
Przyszłość nanosatelitów w AGH
Instalacja anteny to także krok w stronę realizacji kolejnych projektów nanosatelitów. Misja umieszczenia satelity, najmniejszego w historii Polski, oznacza także stworzenie niezbędnej infrastruktury, zaplecza technicznego oraz dydaktycznego na uczelni.
Wyposażenie strefy badawczej Centrum Technologii Kosmicznych w antenę do komunikacji i śledzenia ruchu naszego obiektu umożliwi w niedalekiej przyszłości realizację kolejnych projektów nanosatelitów, a sam proces ich powstawania w AGH ulegnie znacznemu ułatwieniu i przyspieszeniu. - wyjaśnia jeden z twórców satelity Jakub Kopeć.
Fot: Akademia Górniczo-Hutnicza / Materiały prasowe