poniedziałek, 5 lipca 2021 15:10

Kosztowny przestój – dlaczego należy dbać o przeglądy i konserwacje suwnic

Autor Artykuł sponsorowany
Kosztowny przestój – dlaczego należy dbać o przeglądy i konserwacje suwnic

Suwnice są dźwignicami często wykorzystywanymi w wielu gałęziach przemysłu. Wszelkie nieprawidłowości w działaniu tych urządzeń generować mogą ogromne koszty związane z niepożądanym przestojem. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Dlaczego dbałość o regularne i fachowe przeglądy oraz konserwacje suwnic jest taka ważna? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w poniższym wpisie. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury!

Najczęstsze przyczyny przestojów w produkcji

Jakie są powody nieplanowanych przestojów w procesach produkcyjnych? Wina najczęściej leży po stronie niesprawnych urządzeń. Warto podkreślić, że w większości procesów produkcyjnych wykorzystuje się dźwignice. Stąd też wszelkie nieprawidłowości w działaniu suwnic nieść będą za sobą spore koszty związane nie tyle z naprawą tych urządzeń, ile z koniecznością zmiany harmonogramu pracy przedsiębiorstwa. Do tego niedziałające jak należy maszyny, stanowić będą duże zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników w danym zakładzie czy osób obsługujących suwnice. Nikogo nie powinno więc dziwić, że regularnie wykonywane, fachowe przeglądy suwnic, mają tak ogromne znaczenie dla uniknięcia kosztownych przestojów w pracy każdego przedsiębiorstwa.

Przegląd suwnicy - o czym należy pamiętać?

Dźwignice zaliczane są do takich urządzeń, które niemal nieustannie się użytkuje. Takie jest ich przeznaczenie i główne zastosowanie w wielu procesach produkcyjnych. Z racji tego wymagać będą szczególnej uwagi podczas prac naprawczych, ale nie tylko. Aby można było mówić o maksymalnym wydłużeniu żywotności dźwignic, konieczne jest także dokonywanie stałych przeglądów konserwacyjnych. W tym na uwagę zasługuje to, by obowiązkowo poddawać kontroli wszystkie podzespoły zamontowane w suwnicy. Jedynie skrupulatne i rzetelne kontrolowanie tych elementów pozwoli na zachowanie długiej żywotności suwnic oraz zapobiegnie wystąpieniu niepożądanych i nieplanowanych awarii prowadzących do kosztownych przestojów w produkcji.

Dwa rodzaje najczęściej wykonywanych napraw

Wiadomo już, że jest skuteczny sposób na to, aby uniknąć dużych kosztów związanych z nieplanowanym przestojem w pracy z wykorzystaniem suwnic. Warto zadbać więc o to, by wszelkie naprawy dźwignic były wyłącznie planowane i wynikały z ustaleń regularnie planowanych przeglądów suwnic. Drugim rodzajem napraw będą te najmniej pożądane, bo nagłe, które wynikać będą z awarii zaistniałej podczas normalnego użytkowania suwnicy. Oczywiste jest to, że w przypadku nagłej awarii działania serwisowe zostaną podjęte niemal natychmiast, by czas przestoju w pracy był możliwie jak najkrótszy. Z kolei w przypadku naprawy planowanej zaleca się dostosowanie prac naprawczo - serwisowych do harmonogramu wszystkich prac zaplanowanych w danym przedsiębiorstwie. Celem takiego dopasowania jest doprowadzenie do sytuacji, by jak najmniej na pracach serwisowych ucierpiał cały proces produkcyjny.

Warto też dodać, że wszystkie profesjonalne naprawy dźwignic odbywają się wyłącznie z wykorzystaniem oryginalnych części do suwnic. Jest to o tyle istotne, że pozwala w przyszłości na korzystanie ze wszystkich funkcjonalności dźwignic przez możliwie jak najdłuższy czas.

Profesjonalna naprawa suwnic - co to takiego?

W ofercie firm specjalizujących się w profesjonalnych usługach naprawczych i modernizacyjnych dźwignic znaleźć można najwyższej jakości usługi związane z naprawą najczęściej psujących się podzespołów suwnic, ale nie tylko. Fachowa modernizacja suwnic w zakresie elektrycznym czy mechanicznym dotyczyć będzie także czynności związanych z regeneracją maszyn oraz ich serwisem. To właśnie systematyczne wykonywanie kompleksowych przeglądów suwnic zapewnia urządzeniom dźwignicowym bezawaryjne działanie przez długi czas. Dodatkowo wśród specjalistycznych usług naprawczych znaleźć można także usługi przeprowadzania zapobiegawczej kontroli technicznej oraz kontroli jakości urządzeń dźwignicowych. Więcej o tym, jakie usługi oferuje renomowany lider w branży, firma Demagcranes, przeczytać można na stronie. Warto podkreślić, że oprócz stałej gotowości serwisowej otrzymać można także fachowe zalecenia dotyczące utrzymania ruchu produkcyjnego na co dzień czy wskazówki bazujące na analizie błędów. Ta w przypadku suwnic sterowanych kontrolerem dostępna jest z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania serwisowego IDAPSY. Ze specjalistycznych usług serwisowych i naprawczych warto skorzystać - choćby po to, by do minimum ograniczyć możliwość wystąpienia kosztownego przestoju w procesie produkcyjnym.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje