poniedziałek, 20 czerwca 2022 10:16

Kraków: Bezpłatne badania mammograficzne – 4 lokalizacje

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Bezpłatne badania mammograficzne – 4 lokalizacje

Kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, w 4 punktach na terenie Krakowa.

Systematyczna mammografia umożliwia wykrycie zmian w piersiach na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wczesna diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Mobilna pracownia mammograficzna będzie stacjonowała w Krakowie:

  • 14 lipca w godzinach od 10.00 do 17.00 przy Centrum Handlowym Krokus, al. T. Bora-Komorowskiego 37
  • 15 lipca w godzinach od 8.30 do 15.00 przy markecie Kaufland, ul Norymberska 1
  • 15 lipca w godzinach od 8.30 do 15.00 na parkingu przy Nowohuckim Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232
  • 19 lipca w godzinach od 10.00 do 17.00 przy Centrum Handlowym Nowe Czyżyny, ul. Mieczysława Medwieckiego 2

W badaniach mogą uczestniczyć Panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone, a także:

  • nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego i można je wykonać w dowolnym miejscu w Polsce niezależnie od miejsca zamieszkania.

LUX MED Diagnostyka, która będzie wykonywała badania, przypomina, że należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym najlepiej przygotować dowód osobisty. Na badanie trzeba zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD  z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka